Honda CR-V: mittarilukema mallivuoden mukaan
Honda CR-V: kaikki mallivuodet, joille OdoTrace-palvelussa on sivu, yhdessä taulukossa. Tyypillinen (mediaani) matkamittarilukema ja 10.–90. persentiilin vaihteluväli Britannian MOT-testeistä vuonna 2023, sekä kunkin rivin taustalla olevien lukemien määrä.
Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi
Mittarilukema Britanniassa mallivuoden mukaan
Kilometrit · mailit rinnallaBritannian havainnot: 2023
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle mallivuodelle ei ole sivua, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | Mediaani (mi) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Lukemat | Ikä vuonna 2023 (vuotta) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2006 | 212 520 | 132 054 | 133 173 | 299 662 | 13 820 | 17 |
| 2007 | 208 884 | 129 795 | 135 523 | 291 989 | 20 056 | 16 |
| 2008 | 204 927 | 127 336 | 131 087 | 286 335 | 13 943 | 15 |
| 2009 | 193 449 | 120 204 | 122 678 | 271 824 | 12 217 | 14 |
| 2013 | 128 646 | 79 937 | 75 925 | 198 498 | 16 185 | 10 |
| 2014 | 117 009 | 72 706 | 67 402 | 181 337 | 16 695 | 9 |
| 2020 | 32 657 | 20 292 | 15 504 | 58 768 | 5 758 | 3 |
Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: . Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.
Mitä taulukko näyttää
Taulukko kattaa mallivuodet 2006–2020 (mallivuosia, joilla on sivu: 7; Britannian MOT-lukemia yhteensä: 98 674, vuoden 2023 testeistä). Vanhimman mallivuoden 2006 mediaani on 212 520 km ja uusimman, 2020, 32 657 km: vanhemman vuoden mediaani on 551 % korkeampi. 10.–90. persentiilin vaihteluväli on suurin suhteessa mediaaniin vuonna 2020 (132 % mediaanista) ja pienin vuonna 2007 (75 %). Suoraan peräkkäisten mallivuosien välillä (vertailtuja pareja: 4) uudemman vuoden mediaani on keskimäärin 7 700 km pienempi. Jokaisessa vertailtavassa parissa uudemman mallivuoden mediaani on pienempi.
Nämä ovat vuoden 2023 Britannian MOT-havaintoja eri autoista eri-ikäisinä: poikkileikkaus ajoneuvokannasta, ei minkään yksittäisen auton historiaa. Mallivuosien väliset erot kuvaavat eri-ikäisiä autoja, eivät yksittäisen auton mittarilukeman muutoksia.
Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.
Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: . Liettuan ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Luettelossa ovat vain mallivuodet, joista on Liettuan otos (ajoneuvoja mallivuotta kohti vähintään 1 000).
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 263 570 | 187 166 | 346 749 | 1 620 |
| 2008 | 252 124 | 164 337 | 329 659 | 1 081 |
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.
Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.
Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu. Suomen ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Suomen rekisterissä ei ole lukemispäivää, ja siinä on vain edelleen käytössä olevat autot. Luettelossa ovat vain ensikäyttövuodet, joista on Suomen otos (ajoneuvoja vuotta kohti vähintään 1 000). Uusimmat vuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.
Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle vuodelle ei ole sivua tai siinä on alle 1 000 Suomen ajoneuvoa, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 2006 | 306 123 | 186 981 | 434 029 | 1 227 |
| 2007 | 289 868 | 188 814 | 395 207 | 2 286 |
| 2008 | 297 796 | 186 520 | 421 362 | 1 922 |
| 2009 | 291 048 | 169 477 | 416 406 | 1 269 |
| 2013 | 203 398 | 117 647 | 305 496 | 1 599 |
| 2014 | 204 181 | 117 324 | 307 694 | 1 116 |
OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.
EU:n takaisinkutsusignaalit: Honda CR-V
Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.
Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.
Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia. Takaisinkutsut ja turvallisuussignaalit: Honda CR-V
Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi
Kaikki merkit ja mallitKaikki mallit: Hondatietojen menetelmät