OdoTrace · Toimituksellinen tarkistus: . Lähteiden päivämäärät ilmoitetaan erikseen.
Tämän analyysin 19 julkaistussa Britannian vuoden 2010 ryhmässä mediaanimittarilukema vaihtelee mallin Kia Picanto arvosta 96 811 km mallin Audi A6 arvoon 217 786 km. Tämä on historiallisten katsastusotosten vertailu, ei luotettavuus- tai petosjärjestys. Havainnot ovat vuodelta 2023; ne eivät ole arvioita siitä, mitä nämä autot ovat ajaneet vuonna 2026.
Miksi verrata samaa mallivuosiryhmää?
Ikä vaikuttaa voimakkaasti kertyneeseen ajomäärään. Kun ensikäyttövuosi pidetään vuodessa 2010, tätä taulukkoa luettaessa poistuu yksi ilmeinen ero. Jäljelle jäävät erot käytössä, moottoreissa, ostajissa, mallinimien ryhmittelyssä ja siinä, mitkä ajoneuvot säilyivät katsastukseen asti. Tulokset eivät erota mallivalinnan syy-seurausvaikutusta.
Valitsimme jokaisen vuoden 2010 ryhmän, joka kuuluu jo OdoTrace-palvelun julkaistuun Britannian mittarilukema-aineistoon, emme vain näyttävimpiä esimerkkejä. Nämä rivit kattavat 361 557 kirjattua katsastusta/lukemaa; luku ei ole yksittäisten autojen määrä. Se ei myöskään kata koko Britannian ajoneuvokantaa.
Julkaistu vuoden 2010 ryhmä
10.–90. persentiilin väli kuvaa kunkin otoksen keskiosaa. Se ei ole suositeltu kilometrialue eikä luottamusväli. Persentiilit ovat likimääräisiä; katso otantamenetelmä alta.
| Malli | Lukemia | 10. persentiili | Mediaani | 90. persentiili | 10.–90. persentiilin väli |
|---|---|---|---|---|---|
| Kia Picanto | 17 848 | 43 418 | 96 811 | 164 314 | 120 896 |
| Fiat Panda | 12 190 | 50 290 | 104 449 | 172 959 | 122 669 |
| MINI | 38 716 | 73 930 | 128 709 | 193 372 | 119 442 |
| Peugeot 207 | 39 949 | 74 522 | 132 474 | 205 117 | 130 595 |
| Citroën C3 | 26 993 | 77 971 | 137 074 | 207 849 | 129 878 |
| Peugeot 308 | 18 671 | 90 403 | 152 570 | 232 527 | 142 124 |
| Jaguar XF | 12 197 | 91 604 | 162 061 | 242 391 | 150 787 |
| BMW 118 | 13 716 | 102 037 | 172 644 | 250 674 | 148 637 |
| Volkswagen Golf | 61 747 | 99 723 | 175 177 | 261 252 | 161 529 |
| Land Rover Freelander | 17 767 | 115 539 | 184 141 | 259 904 | 144 365 |
| Toyota Avensis | 7 615 | 106 136 | 185 612 | 312 397 | 206 261 |
| Ford S-MAX | 12 363 | 127 658 | 188 188 | 259 772 | 132 114 |
| Volvo XC90 | 7 712 | 132 421 | 197 598 | 272 202 | 139 781 |
| Ford Mondeo | 23 095 | 119 976 | 198 277 | 294 821 | 174 845 |
| Volvo XC60 | 5 418 | 126 278 | 198 346 | 278 002 | 151 724 |
| Audi A4 | 17 098 | 129 961 | 205 921 | 294 694 | 164 733 |
| Volvo V70 | 3 539 | 121 281 | 210 241 | 304 114 | 182 833 |
| Volkswagen Passat | 16 298 | 135 703 | 215 954 | 313 989 | 178 286 |
| Audi A6 | 8 625 | 138 448 | 217 786 | 309 557 | 171 109 |
Lataa yhteenvetotaulukko CSV-tiedostona. Se sisältää havaintovuoden, ryhmän vuoden, markkinan, otoskoon, lähteen, lisenssin, luontiajan ja vastaavan julkisen mallisivun. Siinä ei ole VIN-koodeja eikä rekisteritunnuksia.
Mitä vaihtelu tarkoittaa ostajalle
Yksi ”vuoden 2010 auton normaali mittarilukema” -raja peittäisi alleen mediaanieron, jonka suuruus on 120 975 km, tässä näytettyjen alimman ja ylimmän mallivuosiryhmän välillä. Jopa yhden mallin sisällä 10.–90. persentiilin väli voi olla laaja. Tutki tiettyä autoa päivättyjen tietojen avulla, älä päättele arviota siitä, mihin kohtaan taulukkoa se osuu.
Konkreettista jatkoa varten vertaa sivuja Audi A4, Volkswagen Golf ja Volkswagen Passat ja käytä sitten yksittäisen auton mittarilukemahistorian tarkistuslistaa. Mallikohtaiset Peugeot 208 -takaisinkutsut vastaavat eri turvallisuuskysymykseen; mittarilukema ei ole takaisinkutsuriskin mittari.
Menetelmä, lähde ja toistettavuus
- Taustalla oleva aineisto on DVSA:n anonymisoitu vuoden 2023 MOT-testitulosaineisto. OdoTrace-palvelun aineistonkäsittely valitsee luokan 4 tietueet, joissa lukema on 1–500 000 mailia, merkki ja malli eivät ole tyhjiä ja ensikäyttöpäivä on käyttökelpoinen ja vuosien 1995 ja 2024 välillä. Tämän analyysin vuosi tulee ensikäyttöpäivästä; se ei takaa valmistajan mallivuosimerkintää.
- Aineistonkäsittely ryhmittelee lukemat merkin, mallin ja ensikäyttövuoden mukaan. Ryhmä voi sisältää saman auton toistuvia testejä. Käsittelyssä käytetään kiinteää satunnaislukusiementä (20260623). Suuret ryhmät käyttävät enintään 12 000 lukeman varantoa (reservoir) persentiilien arviointiin; näytetty otoskoko on hyväksyttyjen lukemien määrä, ei varannon koko.
- Sivustolla julkaistu ryhmä on valikoitu: jokainen vaihteluväli vaatii vähintään 1 000 lukemaa ja tukevaa EU-markkinataustaa. Se ei ole satunnaisotos kaikista mallivuosiryhmistä. Liettuan data ja takaisinkutsumäärät auttavat valitsemaan sivuja, mutta niitä ei sekoiteta tässä esitettyihin Britannian mittarilukemiin.
- Tämä analyysi suodattaa julkaistun yhteenvedon vuoteen 2010, lajittelee mediaanikilometrien mukaan ja laskee kunkin välin erotuksena p90 – p10. Se ei yhdistä mediaaneja eikä päättele koko ajoneuvokannan persentiiliä. Lataa CSV, jos haluat toistaa näytetyn laskutoimituksen.
Lähdeyhteenveto luotu ; havaintojakso 2023; toimituksellinen analyysi tarkistettu . Lähdelukemat ovat maileja; julkaistut kilometriarvot käyttävät aineistonkäsittelyn muuntokerrointa 1,60934 ja pyöristystä kokonaislukuun. Yksi maili on tarkalleen 1,609344 km; tämän tarkan arvon käyttö siirtäisi yksittäisiä julkaistuja lukuja enintään 2 km.
Lähdemaininta: Driver and Vehicle Standards Agency (DVSA), anonymisoidut MOT-testit ja -tulokset, käytetty Open Government Licence v3.0 -lisenssillä. OdoTrace laski johdetut vaihteluvälit ja tämän vertailun. Katso koko menetelmäkuvaus.
Rajoitukset, jotka kannattaa säilyttää tätä lainatessa
Tämä on pieni valikoitu historiallinen Britannian ryhmä, ei EU:n laajuinen tutkimus eikä mittarin ruuvauksen yleisyyden mittaus. Emme poistaneet kaikkia ajoneuvojen kaksoiskappaleita, validoineet jokaista lähdelukemaa, laskeneet epävarmuusvälejä emmekä ottaneet laskennassa huomioon ajoneuvojen säilymistä ja käyttöä. Eri havaintovuosia ja Liettuan ajoneuvokohtaisia viimeisimpiä lukemia ei pidä sijoittaa maiden väliseen paremmuustaulukkoon. Alhaisempi mittarilukema ei ole todiste petoksesta, eikä korkeampi lukema ole todiste aitoudesta.