odotrace

Britannian havainnot: 2023 · Mallivuosiryhmän vuosi: 2005.

Matala, 10. persentiili
102 848km
63 907 mi
Tyypillinen, mediaani
174 364km
108 345 mi
Korkea, 90. persentiili
250 959km
155 939 mi

Britannian MOT-testeissä vuonna 2023 mallin Toyota RAV4 (2005) matkamittarissa näkyi tyypillisesti noin 174 364 km (108 345 mi). Keskimmäiset 80 % lukemista olivat välillä 102 848–250 959 km. Perustuu 4 573 lukemaan DVSA-viraston anonymisoidussa MOT-aineistossa (Open Government Licence v3.0).

Vertailu: Toyota RAV4 (2005)

Tämän sivun mediaani on 15 % matalampi kuin mallivuoden 2005 muiden OdoTrace-palvelun mallien mediaanien mediaani (206 319 km, n = 21). Tämä vertailujoukko ei ole Britannian ajoneuvokanta. Kun tämän sivun mediaani jaetaan auton iällä vuoden 2023 testeissä (ikä vuosina: 18), saadaan noin 9 700 km vuodessa. Se on mediaanista johdettu yksinkertainen keskiarvo, ei mitattu vuotuinen ajomäärä. Tämän sivun lukemat ovat hajaantuneet suunnilleen kuten mallivuoden 2005 muilla OdoTrace-palvelun malleilla (n = 21): 10.–90. persentiilin vaihteluväli on 85 % mediaanista, kun vertailussa se on 82 %. Uudemman mallivuoden sivun Toyota RAV4 2006 mediaani on samankaltainen: 174 285 km (enintään 3 % ero tähän sivuun).

Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: .

Vertaa ilmoitusta

Näyttääkö mittarilukema
uskottavalta?

Aseta myyjän ilmoittama mittarilukema asiayhteyteen, ennen kuin etenet.

  • Vertaa samaan mallivuoteen
  • Katso matala, mediaani- ja korkea vaihteluväli
  • Tiedä, milloin asiaa kannattaa tutkia lisää

Mihin tämä auto sijoittuu?

Syötä ilmoituksen matkamittarilukema nähdäksesi, mihin se sijoittuu tälle mallille ja vuodelle: 2005 Toyota RAV4.

Syötä kilometrit, esimerkiksi 120000.

Matala lukema on syy tutkia asiaa, ei todiste mittarin ruuvauksesta.

Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat ajoneuvokohtaiset mittarilukemat. Tulos näyttää aukot, kun tietueita puuttuu.

Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.

Mallivuosiryhmän vuosi: 2006. Mallivuodelle 2005 ei ole Liettuan ryhmää, jossa olisi vähintään 1 000 ajoneuvoa, joten näytetään lähin saatavilla oleva ryhmä (2006). Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: .

Matala, 10. persentiili
173 655km
Tyypillinen, mediaani
257 449km
Korkea, 90. persentiili
335 538km

Otoskoko: N = 1 210 Liettuan ajoneuvoa. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.

Liettuassa mallin Toyota RAV4 autoja, joilla on vähintään kaksi katsastuslukemaa: 13 298. Osuus, jolla lukemien välillä on yli 5 000 km:n pudotus: 1,5 %. Osuus, jolla myöhempi lukema on aiempaa pienempi minkä tahansa verran: 25,9 %. Tämä on ajoneuvokannan tausta katsastustietueista, ei tuomio yksittäisestä autosta. Katsastuspäivät ovat vain viikon tarkkuudella ja syöttövirheet paisuttavat raakalukua, minkä vuoksi suurempien pudotusten osuus näytetään ensin.

Ensikatsastuksessa 44,0 % mallin Toyota RAV4 (2005) autoista hylättiin ensimmäisellä kerralla (katsastuksia: 2 709). Lähde: TRANSEKSTA-katsastusten avoin data (data.gov.lt, aineisto 2721).

Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.

Mallivuosiryhmän vuosi: 2006. Suomen aineistossa ei ole riittävän suurta ryhmää ensikäyttövuodelle 2005 (vähintään 1 000 ajoneuvoa), joten sen sijaan näytetään lähin saatavilla oleva ryhmä (2006). Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.

Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.

Matala, 10. persentiili
178 495km
Tyypillinen, mediaani
288 208km
Korkea, 90. persentiili
406 643km

Suomen ajoneuvojen otoskoko: N = 1 630. OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.

EU:n takaisinkutsusignaalit: Toyota RAV4

Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.

Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.

EU Safety Gate: 14 kampanjaa KBA (DE): 31 kampanjaa Avoimet takaisinkutsut (RDW NL): 6,3% ajoneuvokannasta

Avoimet takaisinkutsut (RDW NL): 6,3% · Toyota RAV4 · . Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia. Katso lähdekohtainen erittely päivämäärineen ja ilmoitettuine riskeineen kohdasta Toyota RAV4 -takaisinkutsusivu.

Britannian MOT-luotettavuus, vertailutietoa Britannian ajoneuvokannasta

Britannian MOT-ajoneuvokannan tietoja, laaja ja hyvin dokumentoitu vertailukanta. Nämä ovat Britannian tietoja, jotka näytetään tässä vain siksi, että mallilla on myös EU-signaali yllä.

Mallin Toyota RAV4 (2005) luokan 4 MOT-alkutesteistä (ensimmäinen yritys), jotka tehtiin vuonna 2023, 27,1 % hylättiin. Testejä oli yhteensä 3 676. Hylkäysosuus on matalampi kuin saman ikäisten autojen mediaani (36,3 %) tässä ajoneuvokannassa. (Ero prosenttiyksikköinä: 9,2)

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023, Open Government Licence v3.0. Britannian ajoneuvokannan vertailu, ei yksittäisen auton tulos. Britannian MOT-aineisto on laaja, hyvin dokumentoitu vertailukanta, joka on selvästi merkitty Britannian tiedoksi eikä oman markkinasi tiedoksi. Se ei korvaa auton tarkastusta.

Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi ennen päätöstä.

Mitä tämä on ja mitä se ei ole

Luvut ovat yhteenvetojakauma monesta autosta: Toyota RAV4, 2005. Ne on laskettu Britannian DVSA-viraston MOT-matkamittarilukemista ajoneuvokannan likiarvona. MOT-aineisto on anonymisoitu, eikä siinä ole VIN-koodia eikä henkilötietoja.

Tämä ei ole VIN-kohtainen historia. Se ei kerro yksittäisen auton mittarilukemaa eikä sitä, onko tiettyä matkamittaria käännetty taaksepäin. Käytä sitä järkevyystarkistuksena: lukema, joka on selvästi alle iän tyypillisen vaihteluvälin, on vihje, jota kannattaa tutkia, mutta se ei yksin todista mitään.

Yhden auton kohdalla: tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat matkamittaritietueet, Alankomaiden RDW-viraston arvio mukaan lukien, kun lisäät rekisteritunnuksen. Tämän vaihteluvälin tarkka laskentatapa ja kaikki sen taustalla olevat lähteet löydät sivulta tietojen menetelmät.

Mallin muut vuodet: Toyota RAV4

Kaikki mallivuodet: Toyota RAV4Kaikki merkit ja mallit