odotrace

Britannian havainnot: 2023 · Mallivuosiryhmän vuosi: 2008.

Matala, 10. persentiili
117 430km
72 968 mi
Tyypillinen, mediaani
195 097km
121 228 mi
Korkea, 90. persentiili
280 025km
174 000 mi

Britannian MOT-testeissä vuonna 2023 mallin Volkswagen Golf (2008) matkamittarissa näkyi tyypillisesti noin 195 097 km (121 228 mi). Keskimmäiset 80 % lukemista olivat välillä 117 430–280 025 km. Perustuu 58 822 lukemaan DVSA-viraston anonymisoidussa MOT-aineistossa (Open Government Licence v3.0).

Vertailu: Volkswagen Golf (2008)

Vanhemman mallivuoden sivun Volkswagen Golf 2007 mediaani on samankaltainen: 195 379 km (enintään 3 % ero tähän sivuun). Uudemman mallivuoden sivun Volkswagen Golf 2009 mediaani on matalampi: 176 641 km (9 % vähemmän kuin tällä sivulla). Samalle vuodelle Liettuan katsastuksissa mediaani on korkeampi, 272 378 km (n = 1 824), kun Britannian testeissä se on 195 097 km. Nämä ovat erillisiä otoksia, eikä Liettuan havaintopäiviä ole ilmoitettu, joten lukuja ei yhdistetä. Kun tämän sivun mediaani jaetaan auton iällä vuoden 2023 testeissä (ikä vuosina: 15), saadaan noin 13 000 km vuodessa. Se on mediaanista johdettu yksinkertainen keskiarvo, ei mitattu vuotuinen ajomäärä.

Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: .

Vertaa ilmoitusta

Näyttääkö mittarilukema
uskottavalta?

Aseta myyjän ilmoittama mittarilukema asiayhteyteen, ennen kuin etenet.

  • Vertaa samaan mallivuoteen
  • Katso matala, mediaani- ja korkea vaihteluväli
  • Tiedä, milloin asiaa kannattaa tutkia lisää

Mihin tämä auto sijoittuu?

Syötä ilmoituksen matkamittarilukema nähdäksesi, mihin se sijoittuu tälle mallille ja vuodelle: 2008 Volkswagen Golf.

Syötä kilometrit, esimerkiksi 120000.

Matala lukema on syy tutkia asiaa, ei todiste mittarin ruuvauksesta.

Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat ajoneuvokohtaiset mittarilukemat. Tulos näyttää aukot, kun tietueita puuttuu.

Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.

Mallivuosiryhmän vuosi: 2008. Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: .

Matala, 10. persentiili
189 740km
Tyypillinen, mediaani
272 378km
Korkea, 90. persentiili
362 613km

Otoskoko: N = 1 824 Liettuan ajoneuvoa. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.

Liettuassa mallin Volkswagen Golf autoja, joilla on vähintään kaksi katsastuslukemaa: 46 822. Osuus, jolla lukemien välillä on yli 5 000 km:n pudotus: 3,4 %. Osuus, jolla myöhempi lukema on aiempaa pienempi minkä tahansa verran: 38,5 %. Tämä on ajoneuvokannan tausta katsastustietueista, ei tuomio yksittäisestä autosta. Katsastuspäivät ovat vain viikon tarkkuudella ja syöttövirheet paisuttavat raakalukua, minkä vuoksi suurempien pudotusten osuus näytetään ensin.

Ensikatsastuksessa 44,8 % mallin Volkswagen Golf (2008) autoista hylättiin ensimmäisellä kerralla (katsastuksia: 7 160). Lähde: TRANSEKSTA-katsastusten avoin data (data.gov.lt, aineisto 2721).

Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.

Mallivuosiryhmän vuosi: 2008. Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.

Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.

Matala, 10. persentiili
148 788km
Tyypillinen, mediaani
251 439km
Korkea, 90. persentiili
378 638km
Volkswagen Golf, ensikäyttövuosi 2008: Suomen ajoneuvorekisteriin (Traficom) kirjattu viimeisin matkamittarilukema, kaikki polttoaineet ja polttoaineittain. Kilometreinä.
Polttoaine Mediaani (km) 10. persentiili (km) 90. persentiili (km) Ajoneuvot
Kaikki polttoaineet 251 439 148 788 378 638 3 762
Bensiini 227 923 134 881 313 402 2 603
Diesel 336 938 222 881 441 210 1 154

Bensiini- ja dieselautojen tyypillinen mittarilukema eroaa huomattavasti, joten kaikkien polttoaineiden luvut sopivat kumpaankin polttoaineeseen huonommin kuin sen oma rivi. Bensiini- ja dieselrivit laskevat autot, joita ei ole kirjattu hybrideiksi. Kaikkien polttoaineiden rivi sisältää myös hybridit, sähköautot ja kaasuautot. Näytetään vain, kun kullakin polttoaineella on vähintään 1 000 ajoneuvoa.

Suomen ajoneuvojen otoskoko: N = 3 762. OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.

EU:n takaisinkutsusignaalit: Volkswagen Golf

Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.

Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.

EU Safety Gate: 2 kampanjaa

Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia.

Britannian MOT-luotettavuus, vertailutietoa Britannian ajoneuvokannasta

Britannian MOT-ajoneuvokannan tietoja, laaja ja hyvin dokumentoitu vertailukanta. Nämä ovat Britannian tietoja, jotka näytetään tässä vain siksi, että mallilla on myös EU-signaali yllä.

Mallin Volkswagen Golf (2008) luokan 4 MOT-alkutesteistä (ensimmäinen yritys), jotka tehtiin vuonna 2023, 33,9 % hylättiin. Testejä oli yhteensä 45 112. Hylkäysosuus on matalampi kuin saman ikäisten autojen mediaani (34,9 %) tässä ajoneuvokannassa. (Ero prosenttiyksikköinä: 1,0)

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023, Open Government Licence v3.0. Britannian ajoneuvokannan vertailu, ei yksittäisen auton tulos. Britannian MOT-aineisto on laaja, hyvin dokumentoitu vertailukanta, joka on selvästi merkitty Britannian tiedoksi eikä oman markkinasi tiedoksi. Se ei korvaa auton tarkastusta.

Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi ennen päätöstä.

Mitä tämä on ja mitä se ei ole

Luvut ovat yhteenvetojakauma monesta autosta: Volkswagen Golf, 2008. Ne on laskettu Britannian DVSA-viraston MOT-matkamittarilukemista ajoneuvokannan likiarvona. MOT-aineisto on anonymisoitu, eikä siinä ole VIN-koodia eikä henkilötietoja.

Tämä ei ole VIN-kohtainen historia. Se ei kerro yksittäisen auton mittarilukemaa eikä sitä, onko tiettyä matkamittaria käännetty taaksepäin. Käytä sitä järkevyystarkistuksena: lukema, joka on selvästi alle iän tyypillisen vaihteluvälin, on vihje, jota kannattaa tutkia, mutta se ei yksin todista mitään.

Yhden auton kohdalla: tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat matkamittaritietueet, Alankomaiden RDW-viraston arvio mukaan lukien, kun lisäät rekisteritunnuksen. Tämän vaihteluvälin tarkka laskentatapa ja kaikki sen taustalla olevat lähteet löydät sivulta tietojen menetelmät.

Mallin muut vuodet: Volkswagen Golf

Kaikki mallivuodet: Volkswagen GolfKaikki merkit ja mallit