Volkswagen Golf: mittarilukema mallivuoden mukaan
Volkswagen Golf: kaikki mallivuodet, joille OdoTrace-palvelussa on sivu, yhdessä taulukossa. Tyypillinen (mediaani) matkamittarilukema ja 10.–90. persentiilin vaihteluväli Britannian MOT-testeistä vuonna 2023, sekä kunkin rivin taustalla olevien lukemien määrä.
Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi
Mittarilukema Britanniassa mallivuoden mukaan
Kilometrit · mailit rinnallaBritannian havainnot: 2023
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle mallivuodelle ei ole sivua, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | Mediaani (mi) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Lukemat | Ikä vuonna 2023 (vuotta) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1996 | 181 645 | 112 869 | 95 823 | 273 068 | 1 248 | 27 |
| 1997 | 175 318 | 108 938 | 99 565 | 261 836 | 1 294 | 26 |
| 1998 | 177 700 | 110 418 | 101 396 | 285 426 | 1 932 | 25 |
| 1999 | 191 666 | 119 096 | 104 821 | 302 221 | 4 300 | 24 |
| 2000 | 201 866 | 125 434 | 111 889 | 310 020 | 7 170 | 23 |
| 2001 | 206 839 | 128 524 | 115 137 | 313 131 | 12 490 | 22 |
| 2002 | 222 620 | 138 330 | 124 795 | 331 811 | 21 960 | 21 |
| 2003 | 214 200 | 133 098 | 122 091 | 328 001 | 25 551 | 20 |
| 2004 | 199 658 | 124 062 | 116 153 | 293 941 | 21 486 | 19 |
| 2005 | 203 891 | 126 692 | 123 401 | 289 799 | 32 543 | 18 |
| 2006 | 195 863 | 121 704 | 117 577 | 281 926 | 45 950 | 17 |
| 2007 | 195 379 | 121 403 | 115 721 | 281 726 | 60 420 | 16 |
| 2008 | 195 097 | 121 228 | 117 430 | 280 025 | 58 822 | 15 |
| 2009 | 176 641 | 109 760 | 100 770 | 259 410 | 60 757 | 14 |
| 2010 | 175 177 | 108 850 | 99 723 | 261 252 | 61 747 | 13 |
| 2011 | 166 008 | 103 153 | 94 451 | 252 679 | 66 797 | 12 |
| 2012 | 150 615 | 93 588 | 84 617 | 231 199 | 65 925 | 11 |
| 2015 | 105 592 | 65 612 | 56 419 | 172 352 | 76 572 | 8 |
| 2017 | 77 110 | 47 914 | 40 467 | 129 129 | 77 383 | 6 |
| 2020 | 36 551 | 22 712 | 17 217 | 68 679 | 7 481 | 3 |
Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: . Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.
Mitä taulukko näyttää
Taulukko kattaa mallivuodet 1996–2020 (mallivuosia, joilla on sivu: 20; Britannian MOT-lukemia yhteensä: 711 828, vuoden 2023 testeistä). Vanhimman mallivuoden 1996 mediaani on 181 645 km ja uusimman, 2020, 36 551 km: vanhemman vuoden mediaani on 397 % korkeampi. 10.–90. persentiilin vaihteluväli on suurin suhteessa mediaaniin vuonna 2020 (141 % mediaanista) ja pienin vuonna 2005 (82 %). Suoraan peräkkäisten mallivuosien välillä (vertailtuja pareja: 16) uudemman vuoden mediaani poikkeaa keskimäärin alle 3 %.
Nämä ovat vuoden 2023 Britannian MOT-havaintoja eri autoista eri-ikäisinä: poikkileikkaus ajoneuvokannasta, ei minkään yksittäisen auton historiaa. Mallivuosien väliset erot kuvaavat eri-ikäisiä autoja, eivät yksittäisen auton mittarilukeman muutoksia.
Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.
Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: . Liettuan ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Luettelossa ovat vain mallivuodet, joista on Liettuan otos (ajoneuvoja mallivuotta kohti vähintään 1 000).
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 1996 | 219 274 | 35 474 | 355 528 | 2 077 |
| 1997 | 229 491 | 43 058 | 355 923 | 1 767 |
| 1998 | 290 986 | 177 081 | 398 166 | 5 320 |
| 1999 | 301 306 | 199 882 | 409 583 | 5 070 |
| 2000 | 306 965 | 214 079 | 409 999 | 3 949 |
| 2001 | 297 761 | 204 237 | 399 921 | 2 805 |
| 2002 | 292 107 | 195 492 | 392 573 | 2 167 |
| 2003 | 287 060 | 194 578 | 380 958 | 1 654 |
| 2004 | 285 613 | 189 399 | 378 697 | 2 667 |
| 2005 | 275 373 | 187 103 | 365 542 | 2 514 |
| 2006 | 278 171 | 189 012 | 371 115 | 1 633 |
| 2007 | 280 205 | 185 561 | 371 014 | 1 580 |
| 2008 | 272 378 | 189 740 | 362 613 | 1 824 |
| 2009 | 255 048 | 169 031 | 349 377 | 1 774 |
| 2010 | 254 156 | 167 284 | 342 704 | 1 328 |
| 2011 | 245 193 | 158 901 | 338 278 | 1 113 |
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.
Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.
Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu. Suomen ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Suomen rekisterissä ei ole lukemispäivää, ja siinä on vain edelleen käytössä olevat autot. Luettelossa ovat vain ensikäyttövuodet, joista on Suomen otos (ajoneuvoja vuotta kohti vähintään 1 000). Uusimmat vuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.
Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle vuodelle ei ole sivua tai siinä on alle 1 000 Suomen ajoneuvoa, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 1999 | 257 106 | 121 894 | 384 388 | 1 006 |
| 2000 | 275 845 | 158 796 | 407 275 | 1 369 |
| 2001 | 274 028 | 159 326 | 408 275 | 1 186 |
| 2002 | 276 614 | 170 597 | 404 168 | 2 298 |
| 2003 | 281 952 | 166 305 | 411 627 | 3 648 |
| 2004 | 264 446 | 159 145 | 377 943 | 3 810 |
| 2005 | 257 411 | 155 757 | 370 085 | 3 773 |
| 2006 | 249 612 | 145 495 | 355 822 | 2 948 |
| 2007 | 235 726 | 139 411 | 347 996 | 2 201 |
| 2008 | 251 439 | 148 788 | 378 638 | 3 762 |
| 2009 | 227 182 | 133 918 | 336 033 | 3 554 |
| 2010 | 222 935 | 133 102 | 331 798 | 5 074 |
| 2011 | 209 662 | 116 858 | 317 644 | 4 976 |
| 2012 | 191 776 | 105 542 | 294 911 | 3 933 |
| 2015 | 167 922 | 92 849 | 262 783 | 4 918 |
| 2017 | 122 043 | 65 187 | 201 472 | 4 668 |
| 2020 | 70 859 | 35 532 | 129 516 | 2 673 |
| Mallivuosi | Polttoaine | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | Kaikki polttoaineet | 251 439 | 148 788 | 378 638 | 3 762 |
| 2008 | Bensiini | 227 923 | 134 881 | 313 402 | 2 603 |
| 2008 | Diesel | 336 938 | 222 881 | 441 210 | 1 154 |
| 2010 | Kaikki polttoaineet | 222 935 | 133 102 | 331 798 | 5 074 |
| 2010 | Bensiini | 206 704 | 124 237 | 288 823 | 3 906 |
| 2010 | Diesel | 298 068 | 201 969 | 398 638 | 1 156 |
| 2011 | Kaikki polttoaineet | 209 662 | 116 858 | 317 644 | 4 976 |
| 2011 | Bensiini | 192 318 | 107 908 | 273 656 | 3 795 |
| 2011 | Diesel | 287 151 | 195 216 | 381 198 | 1 160 |
Bensiini- ja dieselautojen tyypillinen mittarilukema eroaa huomattavasti, joten kaikkien polttoaineiden luvut sopivat kumpaankin polttoaineeseen huonommin kuin sen oma rivi. Bensiini- ja dieselrivit laskevat autot, joita ei ole kirjattu hybrideiksi. Kaikkien polttoaineiden rivi sisältää myös hybridit, sähköautot ja kaasuautot. Näytetään vain, kun kullakin polttoaineella on vähintään 1 000 ajoneuvoa.
OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.
EU:n takaisinkutsusignaalit: Volkswagen Golf
Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.
Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.
Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia.
Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi
Kaikki merkit ja mallitKaikki mallit: Volkswagentietojen menetelmät