odotrace

Britannian havainnot: 2023 · Mallivuosiryhmän vuosi: 2004.

Matala, 10. persentiili
157 064km
97 595 mi
Tyypillinen, mediaani
236 736km
147 101 mi
Korkea, 90. persentiili
316 857km
196 886 mi

Britannian MOT-testeissä vuonna 2023 mallin Volkswagen Touran (2004) matkamittarissa näkyi tyypillisesti noin 236 736 km (147 101 mi). Keskimmäiset 80 % lukemista olivat välillä 157 064–316 857 km. Perustuu 3 351 lukemaan DVSA-viraston anonymisoidussa MOT-aineistossa (Open Government Licence v3.0).

Vertailu: Volkswagen Touran (2004)

Tämän sivun lukemat ovat hajaantuneet kapeammin: 10.–90. persentiilin vaihteluväli on 67 % mediaanista, kun se on mallivuoden 2004 muilla OdoTrace-palvelun malleilla 88 % (n = 18). Tämän sivun mediaani on 14 % korkeampi kuin mallivuoden 2004 muiden OdoTrace-palvelun mallien mediaanien mediaani (208 168 km, n = 18). Tämä vertailujoukko ei ole Britannian ajoneuvokanta. Samalle vuodelle Liettuan katsastuksissa mediaani on korkeampi, 303 509 km (n = 2 887), kun Britannian testeissä se on 236 736 km. Nämä ovat erillisiä otoksia, eikä Liettuan havaintopäiviä ole ilmoitettu, joten lukuja ei yhdistetä.

Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: .

Vertaa ilmoitusta

Näyttääkö mittarilukema
uskottavalta?

Aseta myyjän ilmoittama mittarilukema asiayhteyteen, ennen kuin etenet.

  • Vertaa samaan mallivuoteen
  • Katso matala, mediaani- ja korkea vaihteluväli
  • Tiedä, milloin asiaa kannattaa tutkia lisää

Mihin tämä auto sijoittuu?

Syötä ilmoituksen matkamittarilukema nähdäksesi, mihin se sijoittuu tälle mallille ja vuodelle: 2004 Volkswagen Touran.

Syötä kilometrit, esimerkiksi 120000.

Matala lukema on syy tutkia asiaa, ei todiste mittarin ruuvauksesta.

Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat ajoneuvokohtaiset mittarilukemat. Tulos näyttää aukot, kun tietueita puuttuu.

Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.

Mallivuosiryhmän vuosi: 2004. Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: .

Matala, 10. persentiili
229 846km
Tyypillinen, mediaani
303 509km
Korkea, 90. persentiili
393 139km

Otoskoko: N = 2 887 Liettuan ajoneuvoa. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.

Liettuassa mallin Volkswagen Touran autoja, joilla on vähintään kaksi katsastuslukemaa: 15 694. Osuus, jolla lukemien välillä on yli 5 000 km:n pudotus: 1,6 %. Osuus, jolla myöhempi lukema on aiempaa pienempi minkä tahansa verran: 37,8 %. Tämä on ajoneuvokannan tausta katsastustietueista, ei tuomio yksittäisestä autosta. Katsastuspäivät ovat vain viikon tarkkuudella ja syöttövirheet paisuttavat raakalukua, minkä vuoksi suurempien pudotusten osuus näytetään ensin.

Ensikatsastuksessa 50,4 % mallin Volkswagen Touran (2004) autoista hylättiin ensimmäisellä kerralla (katsastuksia: 12 141). Lähde: TRANSEKSTA-katsastusten avoin data (data.gov.lt, aineisto 2721).

EU:n takaisinkutsusignaalit: Volkswagen Touran

Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.

Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.

Avoimet takaisinkutsut (RDW NL): 2,1% ajoneuvokannasta

Avoimet takaisinkutsut (RDW NL): 2,1% · Volkswagen Touran · . Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia. Katso lähdekohtainen erittely päivämäärineen ja ilmoitettuine riskeineen kohdasta Volkswagen Touran -takaisinkutsusivu.

Britannian MOT-luotettavuus, vertailutietoa Britannian ajoneuvokannasta

Britannian MOT-ajoneuvokannan tietoja, laaja ja hyvin dokumentoitu vertailukanta. Nämä ovat Britannian tietoja, jotka näytetään tässä vain siksi, että mallilla on myös EU-signaali yllä.

Mallin Volkswagen Touran (2004) luokan 4 MOT-alkutesteistä (ensimmäinen yritys), jotka tehtiin vuonna 2023, 38,2 % hylättiin. Testejä oli yhteensä 2 557. Hylkäysosuus on korkeampi kuin saman ikäisten autojen mediaani (36,0 %) tässä ajoneuvokannassa. (Ero prosenttiyksikköinä: 2,2)

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023, Open Government Licence v3.0. Britannian ajoneuvokannan vertailu, ei yksittäisen auton tulos. Britannian MOT-aineisto on laaja, hyvin dokumentoitu vertailukanta, joka on selvästi merkitty Britannian tiedoksi eikä oman markkinasi tiedoksi. Se ei korvaa auton tarkastusta.

Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi ennen päätöstä.

Mitä tämä on ja mitä se ei ole

Luvut ovat yhteenvetojakauma monesta autosta: Volkswagen Touran, 2004. Ne on laskettu Britannian DVSA-viraston MOT-matkamittarilukemista ajoneuvokannan likiarvona. MOT-aineisto on anonymisoitu, eikä siinä ole VIN-koodia eikä henkilötietoja.

Tämä ei ole VIN-kohtainen historia. Se ei kerro yksittäisen auton mittarilukemaa eikä sitä, onko tiettyä matkamittaria käännetty taaksepäin. Käytä sitä järkevyystarkistuksena: lukema, joka on selvästi alle iän tyypillisen vaihteluvälin, on vihje, jota kannattaa tutkia, mutta se ei yksin todista mitään.

Yhden auton kohdalla: tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat matkamittaritietueet, Alankomaiden RDW-viraston arvio mukaan lukien, kun lisäät rekisteritunnuksen. Tämän vaihteluvälin tarkka laskentatapa ja kaikki sen taustalla olevat lähteet löydät sivulta tietojen menetelmät.

Mallin muut vuodet: Volkswagen Touran

Kaikki mallivuodet: Volkswagen TouranKaikki merkit ja mallit