odotrace

Vëzhgime në Mbretërinë e Bashkuar: 2023 · Viti i grupit të automjeteve: 2004.

I ulët, përqindëshi i 10-të
157 064km
97 595 mi
Tipik, mediana
236 736km
147 101 mi
I lartë, përqindëshi i 90-të
316 857km
196 886 mi

Në kontrollet britanike MOT të 2023, një Volkswagen Touran i vitit 2004 zakonisht tregonte rreth 236 736 km (147 101 mi) në odometër; 80% e mesme e leximeve ishin mes 157 064 dhe 316 857 km. Bazuar në 3351 lexime në bazën e anonimizuar të të dhënave MOT të DVSA-së (Open Government Licence v3.0).

Volkswagen Touran 2004: krahasimi

Leximet e kësaj faqeje janë më pak të shpërndara: intervali nga përqindëshi i 10-të te ai i 90-të është 67% e medianës, kundrejt 88% te modelet e tjera të vitit 2004 në OdoTrace (n = 18). Mediana e kësaj faqeje është 14% më e lartë se mediana e medianave të modeleve të tjera të vitit 2004 në OdoTrace (208 168 km; n = 18); ky grup krahasimi nuk është i gjithë parku britanik i mjeteve. Për të njëjtin vit, kontrollet teknike lituaneze japin medianë më të lartë: 303 509 km (n = 2887), kundrejt 236 736 km në kontrollet britanike. Këto janë kampione të ndara dhe datat e vëzhgimit të të dhënave lituaneze nuk jepen, prandaj shifrat nuk bashkohen.

Ky interval historik nuk është vlerësim për vitin aktual. Makinat janë vjetruar që nga 2023; kontrollet e përsëritura mund të numërojnë të njëjtin mjet disa herë.

Burimi: Rezultatet e anonimizuara të testeve MOT të DVSA, 2023. Agregati u krijua: .

Krahasoni një shpallje

A duket leximi
i besueshëm?

Vendoseni kilometrazhin e dhënë nga shitësi në kontekst para hapit tjetër.

  • Krahasoni me të njëjtin vit modeli
  • Shihni kufirin e ulët, medianën dhe të lartin
  • Dini kur duhet të kontrolloni më tej

Ku renditet kjo makinë?

Futni leximin e kilometrazhit nga një shpallje për ta krahasuar me 2004 Volkswagen Touran.

Futni kilometrat, për shembull 120000.

Një lexim i ulët është arsye për kontroll, jo provë e uljes së kilometrazhit.

Doni të kontrolloni një makinë konkrete dhe jo mesataren e modelit? Kontrolloni VIN-in e saj për të parë të dhënat e dekoduara dhe regjistrat e disponueshëm të kilometrazhit të asaj makine. Rezultati tregon boshllëqet kur mungojnë regjistra.

Flota lituaneze: kilometrazhi tipik

Të dhëna të tregut vendas. Shpërndarja e kilometrazhit nga kontrollet teknike lituaneze (TRANSEKSTA), duke përdorur leximin e fundit për çdo makinë. Kilometra.

Viti i grupit të automjeteve: 2004. Leximi i fundit për çdo mjet; datat e vëzhgimit nuk jepen në këtë agregat. Ky kampion ndryshon nga leximet britanike të kontrollit. Agregati u krijua: .

I ulët, përqindëshi i 10-të
229 846km
Tipik, mediana
303 509km
I lartë, përqindëshi i 90-të
393 139km

Bazuar në N = 2887 automjete lituaneze. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA përmes data.gov.lt, CC BY 4.0.

Nga 15 694 makina Volkswagen Touran në Lituani me të paktën dy lexime kontrollesh, 1,6% kanë një ulje mbi 5 000 km mes leximeve, ndërsa 37,8% kanë në një moment një lexim të mëvonshëm nën një të mëparshëm, në çfarëdo mase. Ky është kontekst i flotës, jo përfundim për një makinë. Datat e kontrolleve janë të sakta vetëm deri në javë dhe gabimet në futje mund të rrisin shifrën bruto; prandaj pjesa e uljeve më të mëdha shfaqet e para.

Në kontrollin fillestar teknik, 50,4% e makinave Volkswagen Touran të vitit 2004 nuk kaluan herën e parë (12 141 kontrolle). Burimi: TRANSEKSTA, të dhëna të hapura të kontrollit teknik (data.gov.lt, grupi i të dhënave 2721).

Sinjale tërheqjesh në BE për Volkswagen Touran

Fushata tërheqjesh sipas modelit nga regjistrat e tregut të BE-së. Numrat janë orientues, shfaqen veçmas për çdo burim dhe nuk mblidhen. Nuk janë për këtë makinë konkrete.

Pamja e tërheqjeve u krijua: 2026-10-04. Të dhëna historike, jo kontroll në kohë reale. Konfirmoni zbatueshmërinë dhe riparimin me prodhuesin.

Tërheqje të hapura RDW NL: 2,1% e flotës

Tërheqje të hapura RDW NL: 2,1% · Volkswagen Touran · . Tërheqjet lidhen me periudha prodhimi, jo vetëm me vite modeli. Shihni ndarjen sipas burimit, me data dhe rrezikun e raportuar, në Volkswagen Touran faqen e tërheqjeve.

Besueshmëria në MOT britanik, të dhëna referimi nga flota britanike

Të dhëna të flotës britanike MOT, një flotë referimi e madhe dhe e dokumentuar mirë. Këto të dhëna britanike shfaqen këtu sepse modeli ka edhe një sinjal të BE-së më lart.

Nga kontrollet fillestare MOT (në përpjekjen e parë) të klasës 4 për makinat Volkswagen Touran të vitit 2004 në vitin 2023 (numri i kontrolleve: 2557), 38,2% dështuan. Ky tregues është më i lartë se mediana prej 36,0% për makinat e së njëjtës moshë në këtë flotë. (Diferenca në pikë përqindjeje: 2,2)

Burimi: Rezultatet e anonimizuara të testeve MOT të DVSA, 2023, Open Government Licence v3.0. Një krahasim me flotën britanike, jo rezultat për një makinë. Të dhënat britanike MOT janë një flotë referimi e madhe dhe e dokumentuar mirë, e shënuar qartë si e dhënë britanike dhe jo si e dhënë për tregun tuaj. Nuk zëvendëson kontrollin e makinës.

Po blini këtë model? Kontrolloni VIN-in e makinës para se të vendosni.

Çfarë tregojnë këto të dhëna dhe çfarë jo

Këto shifra tregojnë shpërndarjen e përmbledhur për shumë makina Volkswagen Touran të vitit 2004, të llogaritur nga leximet e odometrit në kontrollet britanike DVSA MOT si krahasim i flotës. Grupi i të dhënave MOT është anonim dhe nuk përmban VIN ose të dhëna personale.

Kjo nuk është histori për një VIN. Nuk mund të tregojë kilometrazhin e një makine konkrete apo nëse është kthyer matësi i saj. Përdoreni si kontroll arsyeshmërie: një lexim shumë nën intervalin tipik për moshën është shenjë për hetim, jo provë më vete.

Për një makinë konkrete, kontrolloni VIN-in e saj për të parë të dhënat e dekoduara dhe regjistrat e disponueshëm të kilometrazhit, përfshirë vlerësimin holandez RDW kur shtoni targën. Për llogaritjen e saktë të intervalit dhe çdo burim, shihni metodologjinë e të dhënave.

Vite të tjera për Volkswagen Touran

Të gjitha vitet e modelit: Volkswagen TouranTë gjitha markat dhe modelet