odotrace

Britannian havainnot: 2023 · Mallivuosiryhmän vuosi: 2013.

Matala, 10. persentiili
107 296km
66 671 mi
Tyypillinen, mediaani
181 577km
112 827 mi
Korkea, 90. persentiili
293 188km
182 179 mi

Britannian MOT-testeissä vuonna 2023 mallin Volkswagen Passat (2013) matkamittarissa näkyi tyypillisesti noin 181 577 km (112 827 mi). Keskimmäiset 80 % lukemista olivat välillä 107 296–293 188 km. Perustuu 15 928 lukemaan DVSA-viraston anonymisoidussa MOT-aineistossa (Open Government Licence v3.0).

Vertailu: Volkswagen Passat (2013)

Tämän sivun mediaani on 41 % korkeampi kuin mallivuoden 2013 muiden OdoTrace-palvelun mallien mediaanien mediaani (128 914 km, n = 18). Tämä vertailujoukko ei ole Britannian ajoneuvokanta. Vanhemman mallivuoden sivun Volkswagen Passat 2012 mediaani on korkeampi: 201 085 km (11 % enemmän kuin tällä sivulla). Uudemman mallivuoden sivun Volkswagen Passat 2014 mediaani on matalampi: 163 052 km (10 % vähemmän kuin tällä sivulla). Samalle vuodelle Liettuan katsastuksissa mediaani on korkeampi, 261 395 km (n = 1 113), kun Britannian testeissä se on 181 577 km. Nämä ovat erillisiä otoksia, eikä Liettuan havaintopäiviä ole ilmoitettu, joten lukuja ei yhdistetä.

Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: .

Vertaa ilmoitusta

Näyttääkö mittarilukema
uskottavalta?

Aseta myyjän ilmoittama mittarilukema asiayhteyteen, ennen kuin etenet.

  • Vertaa samaan mallivuoteen
  • Katso matala, mediaani- ja korkea vaihteluväli
  • Tiedä, milloin asiaa kannattaa tutkia lisää

Mihin tämä auto sijoittuu?

Syötä ilmoituksen matkamittarilukema nähdäksesi, mihin se sijoittuu tälle mallille ja vuodelle: 2013 Volkswagen Passat.

Syötä kilometrit, esimerkiksi 120000.

Matala lukema on syy tutkia asiaa, ei todiste mittarin ruuvauksesta.

Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat ajoneuvokohtaiset mittarilukemat. Tulos näyttää aukot, kun tietueita puuttuu.

Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.

Mallivuosiryhmän vuosi: 2013. Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: .

Matala, 10. persentiili
160 833km
Tyypillinen, mediaani
261 395km
Korkea, 90. persentiili
354 677km

Otoskoko: N = 1 113 Liettuan ajoneuvoa. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.

Liettuassa mallin Volkswagen Passat autoja, joilla on vähintään kaksi katsastuslukemaa: 70 679. Osuus, jolla lukemien välillä on yli 5 000 km:n pudotus: 2,5 %. Osuus, jolla myöhempi lukema on aiempaa pienempi minkä tahansa verran: 40,6 %. Tämä on ajoneuvokannan tausta katsastustietueista, ei tuomio yksittäisestä autosta. Katsastuspäivät ovat vain viikon tarkkuudella ja syöttövirheet paisuttavat raakalukua, minkä vuoksi suurempien pudotusten osuus näytetään ensin.

Ensikatsastuksessa 28,9 % mallin Volkswagen Passat (2013) autoista hylättiin ensimmäisellä kerralla (katsastuksia: 4 636). Lähde: TRANSEKSTA-katsastusten avoin data (data.gov.lt, aineisto 2721).

Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.

Mallivuosiryhmän vuosi: 2013. Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.

Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.

Matala, 10. persentiili
167 745km
Tyypillinen, mediaani
264 592km
Korkea, 90. persentiili
362 533km

Suomen ajoneuvojen otoskoko: N = 2 342. OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.

CO2 ja kulutus (EU:n tyyppihyväksyntä)

EU:n tyyppihyväksynnän luvut mallille Volkswagen Passat (2013) polttoaineen mukaan. Kulutus on testisyklin luku ja aliarvioi todellista käyttöä, joten käyttökustannusarvio on alaraja.

Diesel
130,5g/km CO2
4,94 l/100km (vanhempi testi)
Bensiini
159,3g/km CO2
6,66 l/100km (vanhempi testi)
Muu polttoaine
132,8g/km CO2
ei tietoa (vanhempi testi)
CNG
119,7g/km CO2
ei tietoa (vanhempi testi)

Lähde: Euroopan ympäristökeskus, tyyppihyväksyntä, Euroopan ympäristökeskuksen (EEA) uudelleenkäyttökäytäntö (lähteen mainitseminen). Rekisteröintimäärillä painotettu keskiarvo polttoaineittain.

EU:n takaisinkutsusignaalit: Volkswagen Passat

Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.

Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.

EU Safety Gate: 4 kampanjaa

Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia.

Britannian MOT-luotettavuus, vertailutietoa Britannian ajoneuvokannasta

Britannian MOT-ajoneuvokannan tietoja, laaja ja hyvin dokumentoitu vertailukanta. Nämä ovat Britannian tietoja, jotka näytetään tässä vain siksi, että mallilla on myös EU-signaali yllä.

Mallin Volkswagen Passat (2013) luokan 4 MOT-alkutesteistä (ensimmäinen yritys), jotka tehtiin vuonna 2023, 25,0 % hylättiin. Testejä oli yhteensä 12 821. Hylkäysosuus on korkeampi kuin saman ikäisten autojen mediaani (24,3 %) tässä ajoneuvokannassa. (Ero prosenttiyksikköinä: 0,7)

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023, Open Government Licence v3.0. Britannian ajoneuvokannan vertailu, ei yksittäisen auton tulos. Britannian MOT-aineisto on laaja, hyvin dokumentoitu vertailukanta, joka on selvästi merkitty Britannian tiedoksi eikä oman markkinasi tiedoksi. Se ei korvaa auton tarkastusta.

Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi ennen päätöstä.

Mitä tämä on ja mitä se ei ole

Luvut ovat yhteenvetojakauma monesta autosta: Volkswagen Passat, 2013. Ne on laskettu Britannian DVSA-viraston MOT-matkamittarilukemista ajoneuvokannan likiarvona. MOT-aineisto on anonymisoitu, eikä siinä ole VIN-koodia eikä henkilötietoja.

Tämä ei ole VIN-kohtainen historia. Se ei kerro yksittäisen auton mittarilukemaa eikä sitä, onko tiettyä matkamittaria käännetty taaksepäin. Käytä sitä järkevyystarkistuksena: lukema, joka on selvästi alle iän tyypillisen vaihteluvälin, on vihje, jota kannattaa tutkia, mutta se ei yksin todista mitään.

Yhden auton kohdalla: tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat matkamittaritietueet, Alankomaiden RDW-viraston arvio mukaan lukien, kun lisäät rekisteritunnuksen. Tämän vaihteluvälin tarkka laskentatapa ja kaikki sen taustalla olevat lähteet löydät sivulta tietojen menetelmät.

Mallin muut vuodet: Volkswagen Passat

Kaikki mallivuodet: Volkswagen PassatKaikki merkit ja mallit