odotrace

Britannian havainnot: 2023

Matkamittarilukeman mediaani mallivuoden mukaan
Volkswagen Passat: matkamittarilukeman mediaani mallivuoden mukaan Viivakaavio matkamittarilukeman mediaanista kilometreinä jokaiselle mallivuodelle 2001–2020, 10.–90. persentiilin vaihteluväli varjostettuna. Mediaani on 252 707 km vuodelle 2001 ja 54 261 km vuodelle 2020. Taulukossa on kaikki arvot.
  • Mediaani
  • 10.–90. persentiili
Volkswagen Passat: matkamittarilukemat Britannian MOT-testeissä vuonna 2023 mallivuoden mukaan. Kilometreinä, mediaani myös maileina.
Mallivuosi Mediaani (km) Mediaani (mi) 10. persentiili (km) 90. persentiili (km) Lukemat Ikä vuonna 2023 (vuotta)
2001 252 707 157 025 138 418 382 352 1 707 22
2002 251 408 156 218 142 163 367 108 2 923 21
2003 256 070 159 115 150 676 366 450 4 519 20
2004 254 046 157 857 154 151 358 973 5 306 19
2005 243 440 151 267 151 519 346 356 6 711 18
2006 241 108 149 818 153 307 329 223 9 553 17
2007 237 749 147 731 155 979 326 767 13 649 16
2008 229 920 142 866 148 758 321 874 14 974 15
2009 218 021 135 472 134 827 315 349 16 884 14
2010 215 954 134 188 135 703 313 989 16 298 13
2011 215 906 134 158 135 486 315 965 22 600 12
2012 201 085 124 949 122 109 309 206 18 967 11
2013 181 577 112 827 107 296 293 188 15 928 10
2014 163 052 101 316 92 225 284 906 19 076 9
2015 156 534 97 266 90 162 261 856 19 004 8
2016 138 806 86 250 77 995 244 047 17 951 7
2017 118 179 73 433 63 319 210 939 16 195 6
2018 97 233 60 418 49 941 176 408 12 549 5
2019 75 835 47 122 37 568 149 434 7 450 4
2020 54 261 33 716 26 356 106 804 1 912 3

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: . Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.

Mitä taulukko näyttää

Taulukko kattaa mallivuodet 2001–2020 (mallivuosia, joilla on sivu: 20; Britannian MOT-lukemia yhteensä: 244 156, vuoden 2023 testeistä). Vanhimman mallivuoden 2001 mediaani on 252 707 km ja uusimman, 2020, 54 261 km: vanhemman vuoden mediaani on 366 % korkeampi. 10.–90. persentiilin vaihteluväli on suurin suhteessa mediaaniin vuonna 2020 (148 % mediaanista) ja pienin vuonna 2007 (72 %). Suoraan peräkkäisten mallivuosien välillä (vertailtuja pareja: 19) uudemman vuoden mediaani on keskimäärin 10 400 km pienempi.

Nämä ovat vuoden 2023 Britannian MOT-havaintoja eri autoista eri-ikäisinä: poikkileikkaus ajoneuvokannasta, ei minkään yksittäisen auton historiaa. Mallivuosien väliset erot kuvaavat eri-ikäisiä autoja, eivät yksittäisen auton mittarilukeman muutoksia.

Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.

Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: . Liettuan ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Luettelossa ovat vain mallivuodet, joista on Liettuan otos (ajoneuvoja mallivuotta kohti vähintään 1 000).

Volkswagen Passat: matkamittarilukemat Liettuan katsastuksissa (TRANSEKSTA) mallivuoden mukaan, kustakin ajoneuvosta viimeisin lukema. Kilometreinä.
Mallivuosi Mediaani (km) 10. persentiili (km) 90. persentiili (km) Ajoneuvot
2001 325 260 232 337 427 745 4 061
2002 324 192 233 588 429 631 3 184
2003 319 243 234 457 420 888 2 756
2004 312 424 233 103 412 142 2 146
2005 310 460 226 835 397 192 3 309
2006 313 162 232 722 400 219 5 120
2007 308 069 232 594 401 995 4 201
2008 305 942 224 017 398 270 2 797
2009 302 463 219 524 395 540 1 273
2011 285 928 197 657 374 480 1 886
2012 275 445 181 127 366 702 1 506
2013 261 395 160 833 354 677 1 113
2015 234 910 133 534 326 919 1 722
2016 217 082 112 318 299 511 1 295
2017 182 725 99 165 275 201 1 273

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.

Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.

Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu. Suomen ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Suomen rekisterissä ei ole lukemispäivää, ja siinä on vain edelleen käytössä olevat autot. Luettelossa ovat vain ensikäyttövuodet, joista on Suomen otos (ajoneuvoja vuotta kohti vähintään 1 000). Uusimmat vuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.

Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.

Suomen ajoneuvokanta: viimeisimmän kirjatun lukeman mediaani ensikäyttövuoden mukaan
Volkswagen Passat: viimeisimmän kirjatun matkamittarilukeman mediaani ensikäyttövuoden mukaan, Suomen rekisteri Viivakaavio viimeisimmän kirjatun matkamittarilukeman mediaanista kilometreinä jokaiselle ensikäyttövuodelle 2003–2020, 10.–90. persentiilin vaihteluväli varjostettuna. Mediaani on 336 774 km vuodelle 2003 ja 102 011 km vuodelle 2020. Taulukossa on kaikki arvot.
  • Mediaani
  • 10.–90. persentiili
Volkswagen Passat: Suomen ajoneuvorekisteriin (Traficom) kirjattu viimeisin matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Kilometreinä.
Mallivuosi Mediaani (km) 10. persentiili (km) 90. persentiili (km) Ajoneuvot
2003 336 774 220 840 509 271 1 171
2004 332 709 209 440 486 435 1 005
2005 310 426 207 679 444 934 1 235
2006 313 600 215 300 435 906 1 626
2007 330 092 215 810 451 521 1 621
2008 336 119 225 080 451 235 1 865
2009 310 399 206 344 423 230 1 512
2010 294 951 188 775 400 808 1 565
2011 278 688 178 706 386 984 3 297
2012 269 011 175 670 370 323 2 643
2013 264 592 167 745 362 533 2 342
2014 245 031 152 634 338 971 2 209
2015 222 518 135 027 314 005 4 104
2016 195 491 122 131 279 648 4 827
2017 167 260 103 492 251 367 4 430
2018 143 946 90 184 222 018 3 211
2019 121 858 72 648 201 835 2 036
2020 102 011 57 667 163 769 2 743
Volkswagen Passat, ensikäyttövuosi 2015, 2016, 2017: Suomen ajoneuvorekisteriin (Traficom) kirjattu viimeisin matkamittarilukema, kaikki polttoaineet ja polttoaineittain. Kilometreinä.
Mallivuosi Polttoaine Mediaani (km) 10. persentiili (km) 90. persentiili (km) Ajoneuvot
2015 Kaikki polttoaineet 222 518 135 027 314 005 4 104
2015 Bensiini 173 268 94 213 243 452 1 100
2015 Diesel 242 543 166 703 328 145 2 786
2016 Kaikki polttoaineet 195 491 122 131 279 648 4 827
2016 Bensiini 153 663 88 068 227 071 1 007
2016 Diesel 229 804 151 928 314 939 2 007
2017 Kaikki polttoaineet 167 260 103 492 251 367 4 430
2017 Bensiini 139 959 81 529 213 743 1 194
2017 Diesel 207 134 132 501 288 729 1 407

Bensiini- ja dieselautojen tyypillinen mittarilukema eroaa huomattavasti, joten kaikkien polttoaineiden luvut sopivat kumpaankin polttoaineeseen huonommin kuin sen oma rivi. Bensiini- ja dieselrivit laskevat autot, joita ei ole kirjattu hybrideiksi. Kaikkien polttoaineiden rivi sisältää myös hybridit, sähköautot ja kaasuautot. Näytetään vain, kun kullakin polttoaineella on vähintään 1 000 ajoneuvoa.

OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.

EU:n takaisinkutsusignaalit: Volkswagen Passat

Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.

Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.

EU Safety Gate: 4 kampanjaa

Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia.

Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi