Toyota Corolla: körsträcka per modellår
Toyota Corolla: alla modellår som har en sida på OdoTrace i en tabell. Typisk mätarställning (median) och intervallet från 10:e till 90:e percentilen enligt brittiska MOT-besiktningar 2023, med antalet avläsningar bakom varje rad.
Ska du köpa den här modellen? Kontrollera bilens VIN
Körsträcka i Storbritannien per modellår
Kilometer · miles bredvidObservationer i Storbritannien: 2023
- Median
- 10:e till 90:e percentilen
Ett avbrott i linjen betyder att modellåret saknar sida, så inget värde ritas för det.
| Modellår | Median (km) | Median (miles) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Mätarställningar | Ålder 2023 (år) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 149 221 | 92 722 | 80 303 | 230 295 | 2 982 | 22 |
| 2002 | 162 445 | 100 939 | 94 071 | 242 313 | 5 569 | 21 |
| 2003 | 164 085 | 101 958 | 92 964 | 244 166 | 8 459 | 20 |
| 2004 | 165 529 | 102 855 | 92 643 | 245 094 | 11 115 | 19 |
| 2005 | 167 536 | 104 102 | 92 133 | 252 547 | 16 629 | 18 |
| 2006 | 162 221 | 100 800 | 88 734 | 252 636 | 17 899 | 17 |
| 2007 | 183 088 | 113 766 | 103 419 | 272 836 | 6 643 | 16 |
| 2008 | 190 195 | 118 182 | 120 860 | 280 510 | 4 638 | 15 |
| 2019 | 57 072 | 35 463 | 24 301 | 158 478 | 16 833 | 4 |
| 2020 | 54 692 | 33 984 | 17 737 | 152 607 | 1 460 | 3 |
Källa: DVSA:s anonymiserade MOT-resultat 2023. Sammanställning skapad: . Det här historiska intervallet är ingen uppskattning för innevarande år. Bilarna har åldrats sedan 2023, och upprepade besiktningar kan räkna samma fordon mer än en gång.
Vad tabellen visar
Tabellen omfattar modellår 2001 till 2020 (modellår med sida: 10, mätarställningar från brittisk MOT totalt: 92 227, från besiktningar 2023). Det äldsta modellåret, 2001, har en median på 149 221 km och det nyaste, 2020, 54 692 km: det äldre årets median är 173 % högre. Intervallet från 10:e till 90:e percentilen är bredast i förhållande till medianen för 2020 (247 % av medianen) och smalast för 2008 (84 %). Mellan direkt på varandra följande modellår (jämförda par: 8) ligger det nyare årets median i genomsnitt 4 800 km högre.
Det här är iakttagelser från brittiska MOT-besiktningar 2023 av olika bilar i olika åldrar: ett tvärsnitt av fordonsbeståndet, inte historiken för en enskild bil. Skillnader mellan modellår speglar bilar i olika åldrar, inte förändringar i en enskild bils körsträcka.
Litauiskt fordonsbestånd: typisk körsträcka
Data från hemmamarknaden. Fördelning av mätarställningar från litauiska tekniska besiktningar (TRANSEKSTA), med varje bils senaste mätarställning. Kilometer.
Senaste mätarställning per fordon. Observationsdatum anges inte i den här sammanställningen. Det är ett annat urval än de brittiska besiktningsuppgifterna. Sammanställning skapad: . Litauiska och brittiska siffror kommer från separata urval och slås aldrig ihop. Bara modellår med ett litauiskt urval listas (fordon per modellår: minst 1 000).
| Modellår | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|
| 2002 | 256 636 | 163 155 | 351 710 | 1 324 |
| 2003 | 258 651 | 165 333 | 348 844 | 1 434 |
| 2004 | 255 048 | 162 558 | 340 952 | 1 565 |
| 2005 | 245 281 | 159 734 | 336 134 | 1 731 |
| 2006 | 238 478 | 147 549 | 328 194 | 1 377 |
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA, genom data.gov.lt, CC BY 4.0.
Finskt fordonsbestånd: typisk körsträcka
Data från det finska fordonsregistret (Traficom): den senast registrerade mätarställningen för personbilar i trafik i Finland, per år för första användning. Det finns inget avläsningsdatum, bara bilar som fortfarande används räknas och begagnade importer ingår. Kilometer.
Registeruttag: 30 juni 2026. De senaste åren för första användning är utelämnade eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats. Finska och brittiska siffror kommer från separata urval och slås aldrig ihop. Det finska registret saknar avläsningsdatum och listar bara bilar som fortfarande används. Bara år för första användning med ett finskt urval listas (fordon per år: minst 1 000). De senaste åren utelämnas eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats.
Datumen skiljer sig åt: det finska värdet är den senaste mätarställningen i ett registeruttag från 2026, medan de brittiska siffrorna är mätarställningar från besiktningar 2023. Bilar med samma år för första användning är därför flera år äldre i den finska siffran, vilket ensamt ger tiotusentals kilometer extra. En högre eller lägre finsk siffra visar inte att bilar i Finland körs mer eller mindre.
- Median
- 10:e till 90:e percentilen
Ett avbrott i linjen betyder att året saknar sida eller har färre än 1 000 finska fordon, så inget värde ritas för det.
| Modellår | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|
| 2001 | 254 460 | 145 819 | 374 936 | 2 193 |
| 2002 | 269 005 | 156 346 | 377 511 | 4 124 |
| 2003 | 272 200 | 159 774 | 381 354 | 6 691 |
| 2004 | 262 117 | 150 483 | 375 207 | 6 960 |
| 2005 | 244 837 | 139 393 | 356 716 | 7 021 |
| 2006 | 233 190 | 131 928 | 350 764 | 5 826 |
| 2007 | 230 965 | 134 142 | 341 695 | 4 353 |
| 2008 | 219 424 | 118 908 | 340 227 | 2 851 |
| 2019 | 88 345 | 46 821 | 142 855 | 5 613 |
| 2020 | 75 024 | 39 235 | 130 058 | 5 528 |
Percentiler beräknade av OdoTrace från registerposterna. Ingen officiell statistik från Traficom. Källa: Finlands transport- och kommunikationsverk Traficom, öppna fordonsdata, CC BY 4.0.
Signaler om återkallelser i EU: Toyota Corolla
Återkallelser på modellnivå från register på EU-marknaden. Antalen är vägledande och visas per källa, aldrig sammanlagda. De gäller inte specifikt den här bilen.
Uttag av återkallelser skapat: 2026-10-04. Historiskt uttag, inte en aktuell kontroll av återkallelser. Be tillverkaren bekräfta om återkallelsen fortfarande gäller bilen och om den har åtgärdats.
Återkallelser gäller produktionsperioder, inte enbart modellår. Återkallelser och säkerhetssignaler: Toyota Corolla
Vill du kontrollera en specifik bil i stället för modellens genomsnitt? Kontrollera dess VIN