Toyota Auris: körsträcka per modellår
Toyota Auris: alla modellår som har en sida på OdoTrace i en tabell. Typisk mätarställning (median) och intervallet från 10:e till 90:e percentilen enligt brittiska MOT-besiktningar 2023, med antalet avläsningar bakom varje rad.
Ska du köpa den här modellen? Kontrollera bilens VIN
Körsträcka i Storbritannien per modellår
Kilometer · miles bredvidObservationer i Storbritannien: 2023
- Median
- 10:e till 90:e percentilen
Ett avbrott i linjen betyder att modellåret saknar sida, så inget värde ritas för det.
| Modellår | Median (km) | Median (miles) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Mätarställningar | Ålder 2023 (år) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 157 949 | 98 145 | 91 027 | 233 670 | 14 727 | 16 |
| 2008 | 156 161 | 97 034 | 91 824 | 229 429 | 15 420 | 15 |
| 2009 | 141 052 | 87 646 | 78 172 | 213 032 | 14 068 | 14 |
| 2014 | 116 527 | 72 407 | 58 364 | 298 106 | 19 863 | 9 |
| 2015 | 106 725 | 66 316 | 51 193 | 274 938 | 19 798 | 8 |
| 2019 | 75 008 | 46 608 | 31 353 | 177 470 | 1 384 | 4 |
Källa: DVSA:s anonymiserade MOT-resultat 2023. Sammanställning skapad: . Det här historiska intervallet är ingen uppskattning för innevarande år. Bilarna har åldrats sedan 2023, och upprepade besiktningar kan räkna samma fordon mer än en gång.
Vad tabellen visar
Tabellen omfattar modellår 2007 till 2019 (modellår med sida: 6, mätarställningar från brittisk MOT totalt: 85 260, från besiktningar 2023). Det äldsta modellåret, 2007, har en median på 157 949 km och det nyaste, 2019, 75 008 km: det äldre årets median är 111 % högre. Intervallet från 10:e till 90:e percentilen är bredast i förhållande till medianen för 2015 (210 % av medianen) och smalast för 2008 (88 %). Mellan direkt på varandra följande modellår (jämförda par: 3) ligger det nyare årets median i genomsnitt 8 900 km lägre. I varje jämfört par har det nyare modellåret den lägre medianen.
Det här är iakttagelser från brittiska MOT-besiktningar 2023 av olika bilar i olika åldrar: ett tvärsnitt av fordonsbeståndet, inte historiken för en enskild bil. Skillnader mellan modellår speglar bilar i olika åldrar, inte förändringar i en enskild bils körsträcka.
Litauiskt fordonsbestånd: typisk körsträcka
Data från hemmamarknaden. Fördelning av mätarställningar från litauiska tekniska besiktningar (TRANSEKSTA), med varje bils senaste mätarställning. Kilometer.
Senaste mätarställning per fordon. Observationsdatum anges inte i den här sammanställningen. Det är ett annat urval än de brittiska besiktningsuppgifterna. Sammanställning skapad: . Litauiska och brittiska siffror kommer från separata urval och slås aldrig ihop. Bara modellår med ett litauiskt urval listas (fordon per modellår: minst 1 000).
| Modellår | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 228 709 | 140 829 | 309 863 | 2 077 |
| 2008 | 220 868 | 133 731 | 301 268 | 1 678 |
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA, genom data.gov.lt, CC BY 4.0.
Finskt fordonsbestånd: typisk körsträcka
Data från det finska fordonsregistret (Traficom): den senast registrerade mätarställningen för personbilar i trafik i Finland, per år för första användning. Det finns inget avläsningsdatum, bara bilar som fortfarande används räknas och begagnade importer ingår. Kilometer.
Registeruttag: 30 juni 2026. De senaste åren för första användning är utelämnade eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats. Finska och brittiska siffror kommer från separata urval och slås aldrig ihop. Det finska registret saknar avläsningsdatum och listar bara bilar som fortfarande används. Bara år för första användning med ett finskt urval listas (fordon per år: minst 1 000). De senaste åren utelämnas eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats.
Datumen skiljer sig åt: det finska värdet är den senaste mätarställningen i ett registeruttag från 2026, medan de brittiska siffrorna är mätarställningar från besiktningar 2023. Bilar med samma år för första användning är därför flera år äldre i den finska siffran, vilket ensamt ger tiotusentals kilometer extra. En högre eller lägre finsk siffra visar inte att bilar i Finland körs mer eller mindre.
- Median
- 10:e till 90:e percentilen
Ett avbrott i linjen betyder att året saknar sida eller har färre än 1 000 finska fordon, så inget värde ritas för det.
| Modellår | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 220 159 | 129 052 | 321 530 | 2 257 |
| 2008 | 213 436 | 122 720 | 338 760 | 2 997 |
| 2009 | 215 103 | 115 099 | 338 686 | 1 455 |
| 2014 | 163 464 | 83 356 | 251 539 | 4 066 |
| 2015 | 151 315 | 82 520 | 230 109 | 3 679 |
Percentiler beräknade av OdoTrace från registerposterna. Ingen officiell statistik från Traficom. Källa: Finlands transport- och kommunikationsverk Traficom, öppna fordonsdata, CC BY 4.0.
Signaler om återkallelser i EU: Toyota Auris
Återkallelser på modellnivå från register på EU-marknaden. Antalen är vägledande och visas per källa, aldrig sammanlagda. De gäller inte specifikt den här bilen.
Uttag av återkallelser skapat: 2026-10-04. Historiskt uttag, inte en aktuell kontroll av återkallelser. Be tillverkaren bekräfta om återkallelsen fortfarande gäller bilen och om den har åtgärdats.
Återkallelser gäller produktionsperioder, inte enbart modellår. Återkallelser och säkerhetssignaler: Toyota Auris
Vill du kontrollera en specifik bil i stället för modellens genomsnitt? Kontrollera dess VIN