odotrace

Observationer i Storbritannien: 2023 · Gruppens år: 2011.

Låg, 10:e perc.
135 486km
84 187 mi
Typisk, median
215 906km
134 158 mi
Hög, 90:e perc.
315 965km
196 332 mi

Vid brittiska MOT-besiktningar 2023 visade en Volkswagen Passat från 2011 vanligen ca 215 906 km (134 158 miles) på mätaren. De mittersta 80 % av mätarställningarna låg mellan 135 486 och 315 965 km. Baserat på 22 600 mätarställningar i DVSA:s anonymiserade MOT-data (Open Government Licence v3.0).

Volkswagen Passat 2011: jämförelse med andra modeller

Den här sidans median är 24 % högre än medianen av medianerna för de andra modellerna från 2011 på OdoTrace (174 338 km, n = 14). Den här jämförelsegruppen är inte det brittiska fordonsbeståndet. Den äldre sidan Volkswagen Passat 2010 har en liknande median, 215 954 km (inom 3 % från den här). Den nyare sidan Volkswagen Passat 2012 har en lägre median, 201 085 km (7 % under den här). För samma år visar litauiska besiktningar en högre median, 285 928 km (n = 1 886), mot 215 906 km vid de brittiska besiktningarna. Det är separata urval och de litauiska observationsdatumen anges inte, så siffrorna slås inte ihop.

Det här historiska intervallet är ingen uppskattning för innevarande år. Bilarna har åldrats sedan 2023, och upprepade besiktningar kan räkna samma fordon mer än en gång.

Källa: DVSA:s anonymiserade MOT-resultat 2023. Sammanställning skapad: .

Jämför en annons

Ser mätarställningen
rimlig ut?

Sätt säljarens körsträcka i sitt sammanhang innan du tar nästa steg.

  • Jämför med samma modellår
  • Se intervallet låg, median och hög
  • Se när du bör undersöka vidare

Var ligger den här bilen?

Ange mätarställningen från en annons för att se var den hamnar för 2011 Volkswagen Passat.

Ange kilometer, till exempel 120000.

En låg mätarställning är en anledning att undersöka saken, inte ett bevis på tillbakaskruvning.

Vill du kontrollera en specifik bil i stället för modellens genomsnitt? Kontrollera dess VIN för att se avkodade uppgifter och eventuella tillgängliga uppgifter om körsträcka för just den bilen. Resultatet visar luckor när uppgifter saknas.

Litauiskt fordonsbestånd: typisk körsträcka

Data från hemmamarknaden. Fördelning av mätarställningar från litauiska tekniska besiktningar (TRANSEKSTA), med varje bils senaste mätarställning. Kilometer.

Gruppens år: 2011. Senaste mätarställning per fordon. Observationsdatum anges inte i den här sammanställningen. Det är ett annat urval än de brittiska besiktningsuppgifterna. Sammanställning skapad: .

Låg, 10:e perc.
197 657km
Typisk, median
285 928km
Hög, 90:e perc.
374 480km

Baserat på N = 1 886 Litauiska fordon. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA, genom data.gov.lt, CC BY 4.0.

Bland 70 679 litauiska bilar av modellen Volkswagen Passat med två eller fler mätarställningar vid besiktning visar 2,5 % en nedgång på mer än 5 000 km mellan mätarställningarna, och 40,6 % visar en senare mätarställning som ligger under en tidigare, oavsett hur mycket. Detta är sammanhang om fordonsbeståndet från besiktningsregistret, inte en bedömning av någon enskild bil. Besiktningsdatumen är bara veckonoggranna och inmatningsfel blåser upp den råa siffran, och därför visas andelen med större nedgångar först.

Vid den första tekniska besiktningen underkändes 28,0 % av bilarna av modellen Volkswagen Passat från 2011 på första försöket (7 312 besiktningar). Källa: TRANSEKSTA:s öppna data om tekniska besiktningar (data.gov.lt, datamängd 2721).

Finskt fordonsbestånd: typisk körsträcka

Data från det finska fordonsregistret (Traficom): den senast registrerade mätarställningen för personbilar i trafik i Finland, per år för första användning. Det finns inget avläsningsdatum, bara bilar som fortfarande används räknas och begagnade importer ingår. Kilometer.

Gruppens år: 2011. Registeruttag: 30 juni 2026. De senaste åren för första användning är utelämnade eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats.

Datumen skiljer sig åt: det finska värdet är den senaste mätarställningen i ett registeruttag från 2026, medan de brittiska siffrorna är mätarställningar från besiktningar 2023. Bilar med samma år för första användning är därför flera år äldre i den finska siffran, vilket ensamt ger tiotusentals kilometer extra. En högre eller lägre finsk siffra visar inte att bilar i Finland körs mer eller mindre.

Låg, 10:e perc.
178 706km
Typisk, median
278 688km
Hög, 90:e perc.
386 984km

Baserat på N = 3 297 finska fordon. Percentiler beräknade av OdoTrace från registerposterna. Ingen officiell statistik från Traficom. Källa: Finlands transport- och kommunikationsverk Traficom, öppna fordonsdata, CC BY 4.0.

CO2 och förbrukning (EU-typgodkännande)

EU:s typgodkännandevärden för Volkswagen Passat 2011, per drivmedel. Förbrukningen är ett värde från en testcykel och underskattar verklig användning, så se varje uppskattning av driftskostnad som en golvnivå.

Diesel
132g/km CO2
5 l/100km (äldre test)
Bensin
162g/km CO2
6,77 l/100km (äldre test)
CNG
153,5g/km CO2
inga data (äldre test)

Källa: Europeiska miljöbyrån, typgodkännande, Miljöbyråns standardvillkor för återanvändning (källhänvisning). Registreringsviktat medelvärde per drivmedel.

Signaler om återkallelser i EU för Volkswagen Passat

Återkallelser på modellnivå från register på EU-marknaden. Antalen är vägledande och visas per källa, aldrig sammanlagda. De gäller inte specifikt den här bilen.

Uttag av återkallelser skapat: 2026-10-04. Historiskt uttag, inte en aktuell kontroll av återkallelser. Be tillverkaren bekräfta om återkallelsen fortfarande gäller bilen och om den har åtgärdats.

EU Safety Gate: 4 kampanjer

Återkallelser gäller produktionsperioder, inte enbart modellår.

Tillförlitlighet enligt brittisk MOT, referensdata från det brittiska fordonsbeståndet

Data om det brittiska MOT-beståndet, ett stort och väldokumenterat referensbestånd. Det här är brittiska data och visas här bara för att modellen också har en EU-signal ovan.

Av 17 729 MOT-besiktningar i klass 4 vid första försöket för Volkswagen Passat från 2011 under 2023 underkändes 28,8 %. Det är lägre än medianen på 29,4 % för bilar i samma ålder i det här fordonsbeståndet. (Skillnad: 0,6 procentenheter)

Källa: DVSA:s anonymiserade MOT-resultat 2023, Open Government Licence v3.0. En referens från det brittiska fordonsbeståndet, inte ett resultat för en enskild bil. Det brittiska MOT-registret är ett stort, väldokumenterat referensbestånd och är tydligt märkt som brittiska data, inte data från din marknad. Det ersätter inte en besiktning.

Ska du köpa den här modellen? Kontrollera bilens VIN innan du bestämmer dig.

Vad det här är, och vad det inte är

Siffrorna visar en samlad fördelning för många bilar av typen Volkswagen Passat från 2011. De är beräknade från mätarställningar i brittiska DVSA:s MOT-data som referens för fordonsbeståndet. MOT-datamängden är anonymiserad och innehåller varken VIN eller personuppgifter.

Det är ingen historik per VIN. Det kan inte visa körsträckan för en enskild bil eller om en viss mätare har skruvats tillbaka. Använd det som en rimlighetskontroll: en mätarställning långt under det typiska intervallet för åldern är en ledtråd värd att undersöka, men bevisar ingenting på egen hand.

För en enskild bil kan du kontrollera dess VIN för att se avkodade uppgifter och tillgängliga uppgifter om mätarställning, inklusive ett nederländskt RDW-utlåtande om du lägger till ett registreringsnummer. Hur intervallet beräknas och alla källor bakom det framgår av datametoden.

Andra årgångar av Volkswagen Passat

Alla modellår: Volkswagen PassatAlla märken och modeller