odotrace

Britannian havainnot: 2023 · Mallivuosiryhmän vuosi: 2010.

Matala, 10. persentiili
129 961km
80 754 mi
Tyypillinen, mediaani
205 921km
127 954 mi
Korkea, 90. persentiili
294 694km
183 115 mi

Britannian MOT-testeissä vuonna 2023 mallin Audi A4 (2010) matkamittarissa näkyi tyypillisesti noin 205 921 km (127 954 mi). Keskimmäiset 80 % lukemista olivat välillä 129 961–294 694 km. Perustuu 17 098 lukemaan DVSA-viraston anonymisoidussa MOT-aineistossa (Open Government Licence v3.0).

Vertailu: Audi A4 (2010)

Tämän sivun mediaani on 15 % korkeampi kuin mallivuoden 2010 muiden OdoTrace-palvelun mallien mediaanien mediaani (179 659 km, n = 18). Tämä vertailujoukko ei ole Britannian ajoneuvokanta. Vanhemman mallivuoden sivun Audi A4 2009 mediaani on korkeampi: 212 362 km (3 % enemmän kuin tällä sivulla). Kun tämän sivun mediaani jaetaan auton iällä vuoden 2023 testeissä (ikä vuosina: 13), saadaan noin 15 800 km vuodessa. Se on mediaanista johdettu yksinkertainen keskiarvo, ei mitattu vuotuinen ajomäärä. Tämän sivun lukemat ovat hajaantuneet suunnilleen kuten mallivuoden 2010 muilla OdoTrace-palvelun malleilla (n = 18): 10.–90. persentiilin vaihteluväli on 80 % mediaanista, kun vertailussa se on 90 %.

Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: .

Vertaa ilmoitusta

Näyttääkö mittarilukema
uskottavalta?

Aseta myyjän ilmoittama mittarilukema asiayhteyteen, ennen kuin etenet.

  • Vertaa samaan mallivuoteen
  • Katso matala, mediaani- ja korkea vaihteluväli
  • Tiedä, milloin asiaa kannattaa tutkia lisää

Mihin tämä auto sijoittuu?

Syötä ilmoituksen matkamittarilukema nähdäksesi, mihin se sijoittuu tälle mallille ja vuodelle: 2010 Audi A4.

Syötä kilometrit, esimerkiksi 120000.

Matala lukema on syy tutkia asiaa, ei todiste mittarin ruuvauksesta.

Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat ajoneuvokohtaiset mittarilukemat. Tulos näyttää aukot, kun tietueita puuttuu.

Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.

Mallivuosiryhmän vuosi: 2009. Mallivuodelle 2010 ei ole Liettuan ryhmää, jossa olisi vähintään 1 000 ajoneuvoa, joten näytetään lähin saatavilla oleva ryhmä (2009). Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: .

Matala, 10. persentiili
202 039km
Tyypillinen, mediaani
281 655km
Korkea, 90. persentiili
365 254km

Otoskoko: N = 1 185 Liettuan ajoneuvoa. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.

Liettuassa mallin Audi A4 autoja, joilla on vähintään kaksi katsastuslukemaa: 27 234. Osuus, jolla lukemien välillä on yli 5 000 km:n pudotus: 2,8 %. Osuus, jolla myöhempi lukema on aiempaa pienempi minkä tahansa verran: 40,9 %. Tämä on ajoneuvokannan tausta katsastustietueista, ei tuomio yksittäisestä autosta. Katsastuspäivät ovat vain viikon tarkkuudella ja syöttövirheet paisuttavat raakalukua, minkä vuoksi suurempien pudotusten osuus näytetään ensin.

Ensikatsastuksessa 34,2 % mallin Audi A4 (2010) autoista hylättiin ensimmäisellä kerralla (katsastuksia: 2 744). Lähde: TRANSEKSTA-katsastusten avoin data (data.gov.lt, aineisto 2721).

Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema

Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.

Mallivuosiryhmän vuosi: 2010. Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.

Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.

Matala, 10. persentiili
174 379km
Tyypillinen, mediaani
276 028km
Korkea, 90. persentiili
388 872km

Suomen ajoneuvojen otoskoko: N = 2 039. OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.

CO2 ja kulutus (EU:n tyyppihyväksyntä)

EU:n tyyppihyväksynnän luvut mallille Audi A4 (2010) polttoaineen mukaan. Kulutus on testisyklin luku ja aliarvioi todellista käyttöä, joten käyttökustannusarvio on alaraja.

Diesel
151,2g/km CO2
5,73 l/100km (vanhempi testi)
Bensiini
172g/km CO2
7,19 l/100km (vanhempi testi)

Lähde: Euroopan ympäristökeskus, tyyppihyväksyntä, Euroopan ympäristökeskuksen (EEA) uudelleenkäyttökäytäntö (lähteen mainitseminen). Rekisteröintimäärillä painotettu keskiarvo polttoaineittain.

EU:n takaisinkutsusignaalit: Audi A4

Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.

Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.

EU Safety Gate: 29 kampanjaa KBA (DE): 56 kampanjaa Avoimet takaisinkutsut (RDW NL): 7,5% ajoneuvokannasta

Avoimet takaisinkutsut (RDW NL): 7,5% · Audi A4 · . Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia. Katso lähdekohtainen erittely päivämäärineen ja ilmoitettuine riskeineen kohdasta Audi A4 -takaisinkutsusivu.

Britannian MOT-luotettavuus, vertailutietoa Britannian ajoneuvokannasta

Britannian MOT-ajoneuvokannan tietoja, laaja ja hyvin dokumentoitu vertailukanta. Nämä ovat Britannian tietoja, jotka näytetään tässä vain siksi, että mallilla on myös EU-signaali yllä.

Mallin Audi A4 (2010) luokan 4 MOT-alkutesteistä (ensimmäinen yritys), jotka tehtiin vuonna 2023, 26,1 % hylättiin. Testejä oli yhteensä 13 870. Hylkäysosuus on matalampi kuin saman ikäisten autojen mediaani (32,5 %) tässä ajoneuvokannassa. (Ero prosenttiyksikköinä: 6,4)

Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023, Open Government Licence v3.0. Britannian ajoneuvokannan vertailu, ei yksittäisen auton tulos. Britannian MOT-aineisto on laaja, hyvin dokumentoitu vertailukanta, joka on selvästi merkitty Britannian tiedoksi eikä oman markkinasi tiedoksi. Se ei korvaa auton tarkastusta.

Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi ennen päätöstä.

Mitä tämä on ja mitä se ei ole

Luvut ovat yhteenvetojakauma monesta autosta: Audi A4, 2010. Ne on laskettu Britannian DVSA-viraston MOT-matkamittarilukemista ajoneuvokannan likiarvona. MOT-aineisto on anonymisoitu, eikä siinä ole VIN-koodia eikä henkilötietoja.

Tämä ei ole VIN-kohtainen historia. Se ei kerro yksittäisen auton mittarilukemaa eikä sitä, onko tiettyä matkamittaria käännetty taaksepäin. Käytä sitä järkevyystarkistuksena: lukema, joka on selvästi alle iän tyypillisen vaihteluvälin, on vihje, jota kannattaa tutkia, mutta se ei yksin todista mitään.

Yhden auton kohdalla: tarkista sen VIN-koodi nähdäksesi tulkitut tiedot ja kaikki saatavilla olevat matkamittaritietueet, Alankomaiden RDW-viraston arvio mukaan lukien, kun lisäät rekisteritunnuksen. Tämän vaihteluvälin tarkka laskentatapa ja kaikki sen taustalla olevat lähteet löydät sivulta tietojen menetelmät.

Mallin muut vuodet: Audi A4

Kaikki mallivuodet: Audi A4Kaikki merkit ja mallit