Audi A4: mittarilukema mallivuoden mukaan
Audi A4: kaikki mallivuodet, joille OdoTrace-palvelussa on sivu, yhdessä taulukossa. Tyypillinen (mediaani) matkamittarilukema ja 10.–90. persentiilin vaihteluväli Britannian MOT-testeistä vuonna 2023, sekä kunkin rivin taustalla olevien lukemien määrä.
Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi
Mittarilukema Britanniassa mallivuoden mukaan
Kilometrit · mailit rinnallaBritannian havainnot: 2023
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle mallivuodelle ei ole sivua, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | Mediaani (mi) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Lukemat | Ikä vuonna 2023 (vuotta) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999 | 248 653 | 154 506 | 140 462 | 370 262 | 1 092 | 24 |
| 2000 | 233 625 | 145 168 | 129 845 | 352 643 | 1 450 | 23 |
| 2001 | 238 226 | 148 027 | 134 571 | 362 039 | 1 490 | 22 |
| 2002 | 246 470 | 153 150 | 140 061 | 361 511 | 3 393 | 21 |
| 2003 | 234 170 | 145 507 | 135 019 | 351 737 | 6 339 | 20 |
| 2004 | 228 962 | 142 271 | 134 166 | 338 217 | 10 563 | 19 |
| 2005 | 221 255 | 137 482 | 134 167 | 316 694 | 12 260 | 18 |
| 2006 | 216 155 | 134 313 | 134 142 | 310 191 | 19 656 | 17 |
| 2007 | 213 936 | 132 934 | 131 092 | 304 189 | 22 266 | 16 |
| 2008 | 213 265 | 132 517 | 131 839 | 300 536 | 21 912 | 15 |
| 2009 | 212 362 | 131 956 | 133 764 | 304 329 | 17 526 | 14 |
| 2010 | 205 921 | 127 954 | 129 961 | 294 694 | 17 098 | 13 |
| 2016 | 110 365 | 68 578 | 66 137 | 181 815 | 26 067 | 7 |
| 2017 | 92 793 | 57 659 | 54 669 | 155 309 | 24 419 | 6 |
| 2020 | 43 610 | 27 098 | 23 083 | 79 273 | 6 789 | 3 |
Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: . Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.
Mitä taulukko näyttää
Taulukko kattaa mallivuodet 1999–2020 (mallivuosia, joilla on sivu: 15; Britannian MOT-lukemia yhteensä: 192 320, vuoden 2023 testeistä). Vanhimman mallivuoden 1999 mediaani on 248 653 km ja uusimman, 2020, 43 610 km: vanhemman vuoden mediaani on 470 % korkeampi. 10.–90. persentiilin vaihteluväli on suurin suhteessa mediaaniin vuonna 2020 (129 % mediaanista) ja pienin vuonna 2008 (79 %). Suoraan peräkkäisten mallivuosien välillä (vertailtuja pareja: 12) uudemman vuoden mediaani poikkeaa keskimäärin alle 3 %.
Nämä ovat vuoden 2023 Britannian MOT-havaintoja eri autoista eri-ikäisinä: poikkileikkaus ajoneuvokannasta, ei minkään yksittäisen auton historiaa. Mallivuosien väliset erot kuvaavat eri-ikäisiä autoja, eivät yksittäisen auton mittarilukeman muutoksia.
Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.
Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: . Liettuan ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Luettelossa ovat vain mallivuodet, joista on Liettuan otos (ajoneuvoja mallivuotta kohti vähintään 1 000).
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 1999 | 306 996 | 217 562 | 413 845 | 1 194 |
| 2001 | 317 512 | 223 016 | 420 036 | 1 472 |
| 2002 | 314 090 | 228 810 | 414 140 | 1 536 |
| 2003 | 316 999 | 219 775 | 416 091 | 1 125 |
| 2005 | 305 614 | 231 076 | 389 398 | 1 496 |
| 2006 | 298 262 | 225 275 | 383 386 | 1 810 |
| 2007 | 293 682 | 222 434 | 372 010 | 1 878 |
| 2008 | 291 770 | 216 114 | 374 954 | 2 384 |
| 2009 | 281 655 | 202 039 | 365 254 | 1 185 |
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.
Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.
Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu. Suomen ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Suomen rekisterissä ei ole lukemispäivää, ja siinä on vain edelleen käytössä olevat autot. Luettelossa ovat vain ensikäyttövuodet, joista on Suomen otos (ajoneuvoja vuotta kohti vähintään 1 000). Uusimmat vuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.
Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle vuodelle ei ole sivua tai siinä on alle 1 000 Suomen ajoneuvoa, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 2003 | 324 430 | 206 408 | 449 399 | 1 185 |
| 2004 | 318 183 | 210 904 | 447 414 | 1 466 |
| 2005 | 305 468 | 202 640 | 432 138 | 2 012 |
| 2006 | 297 429 | 193 075 | 425 928 | 1 781 |
| 2007 | 297 845 | 196 999 | 429 173 | 1 571 |
| 2008 | 311 674 | 209 078 | 426 532 | 2 696 |
| 2009 | 286 350 | 184 814 | 406 700 | 1 976 |
| 2010 | 276 028 | 174 379 | 388 872 | 2 039 |
| 2016 | 186 532 | 109 856 | 265 805 | 2 862 |
| 2017 | 164 673 | 97 608 | 246 271 | 2 033 |
| Mallivuosi | Polttoaine | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | Kaikki polttoaineet | 311 674 | 209 078 | 426 532 | 2 696 |
| 2008 | Bensiini | 257 988 | 172 336 | 342 905 | 1 002 |
| 2008 | Diesel | 347 004 | 245 913 | 446 033 | 1 694 |
| 2016 | Kaikki polttoaineet | 186 532 | 109 856 | 265 805 | 2 862 |
| 2016 | Bensiini | 153 209 | 86 839 | 214 581 | 1 047 |
| 2016 | Diesel | 205 349 | 137 715 | 281 603 | 1 815 |
Bensiini- ja dieselautojen tyypillinen mittarilukema eroaa huomattavasti, joten kaikkien polttoaineiden luvut sopivat kumpaankin polttoaineeseen huonommin kuin sen oma rivi. Bensiini- ja dieselrivit laskevat autot, joita ei ole kirjattu hybrideiksi. Kaikkien polttoaineiden rivi sisältää myös hybridit, sähköautot ja kaasuautot. Näytetään vain, kun kullakin polttoaineella on vähintään 1 000 ajoneuvoa.
OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.
EU:n takaisinkutsusignaalit: Audi A4
Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.
Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.
Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia. Takaisinkutsut ja turvallisuussignaalit: Audi A4
Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi
Kaikki merkit ja mallitKaikki mallit: Auditietojen menetelmät