odotrace

Observații din Regatul Unit: 2023 · Anul cohortei: 2010.

Scăzut, percentila 10
99.723km
61.965 mi
Tipic, mediană
175.177km
108.850 mi
Ridicat, percentila 90
261.252km
162.335 mi

Pentru Volkswagen Golf din 2010, testele MOT din Regatul Unit din 2023 au arătat de obicei circa 175.177 km (108.850 mi) pe odometru; cele 80 % de citiri din mijloc s-au aflat între 99.723 și 261.252 km. Pe baza citirilor din setul de date MOT anonimizat al DVSA (număr de citiri: 61.747; Open Government Licence v3.0).

Cum se compară Volkswagen Golf din 2010

Pagina mai veche Volkswagen Golf 2009 are o mediană asemănătoare, 176.641 km (diferă cu mai puțin de 3 % față de aceasta). Pagina mai nouă Volkswagen Golf 2011 are o mediană mai mică, 166.008 km (cu 5 % sub aceasta). Pentru același an, inspecțiile din Lituania arată o mediană mai mare, 254.156 km (n = 1.328), față de 175.177 km la testele din Regatul Unit. Sunt eșantioane separate, iar datele observațiilor lituaniene nu sunt furnizate, așa că cifrele nu sunt combinate. Dacă împărțim mediana acestei pagini la vârsta mașinii la testele din 2023 (vârsta în ani: 13), rezultă aproximativ 13.500 km pe an, o medie simplă derivată din mediană, nu o distanță anuală măsurată.

Acest interval istoric nu este o estimare pentru anul curent. Mașinile au îmbătrânit din 2023; testele repetate pot număra același vehicul de mai multe ori.

Sursa: Rezultatele anonimizate ale testelor MOT ale DVSA, 2023. Agregat generat: .

Compară un anunț

Citirea din anunț
pare corectă?

Pune kilometrajul declarat de vânzător în context înainte de a face pasul următor.

  • Compară cu același an al modelului
  • Vezi intervalul scăzut, median și ridicat
  • Află când merită să investighezi mai departe

Unde se situează această mașină?

Introdu citirea odometrului dintr-un anunț ca să vezi unde se încadrează pentru: 2010 Volkswagen Golf.

Introdu kilometrii, de exemplu 120000.

O citire mică este un motiv de investigare, nu o dovadă de kilometraj dat înapoi.

Vrei să verifici o mașină anume, nu media modelului? Verifică-i VIN-ul ca să vezi detaliile decodate și orice înregistrări de kilometraj specifice vehiculului. Rezultatul arată lacunele atunci când lipsesc înregistrări.

Parcul auto din Lituania: kilometraj tipic

Date de pe piața internă. Distribuția odometrului din inspecțiile tehnice lituaniene (TRANSEKSTA), folosind ultima citire a fiecărei mașini. Kilometri.

Anul cohortei: 2010. Ultima citire pentru fiecare vehicul; datele observațiilor nu sunt furnizate în acest agregat. Este un eșantion diferit de citirile din inspecțiile din Regatul Unit. Agregat generat: .

Scăzut, percentila 10
167.284km
Tipic, mediană
254.156km
Ridicat, percentila 90
342.704km

Bazat pe N = 1.328 vehicule din Lituania. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA, prin data.gov.lt, CC BY 4.0.

Dintre mașinile Volkswagen Golf din Lituania cu două sau mai multe citiri la inspecție (număr: 46.822), 3,4 % arată o scădere de peste 5.000 km între citiri, iar 38,5 % arată o citire ulterioară sub una anterioară, cu orice valoare. Acesta este context la nivel de parc auto, din înregistrările inspecțiilor, nu un verdict despre vreo mașină anume. Datele inspecțiilor sunt precise doar la nivel de săptămână, iar erorile de introducere a datelor umflă cifra brută, motiv pentru care ponderea scăderilor mai mari este afișată prima.

La prima inspecție tehnică, 36,8 % dintre mașinile Volkswagen Golf din 2010 au fost respinse din prima încercare (inspecții: 4.642). Sursa: Date deschise ale inspecției tehnice TRANSEKSTA (setul de date data.gov.lt 2721).

Parcul auto din Finlanda: kilometraj tipic

Date din registrul finlandez al vehiculelor (Traficom): ultima citire a odometrului înregistrată pentru autoturismele aflate în circulație în Finlanda, pe anul primei utilizări. Nu există data citirii, sunt numărate doar mașinile încă în uz, iar importurile second-hand sunt incluse. Kilometri.

Anul cohortei: 2010. Extras din registru: 30 iun. 2026. Cei mai noi ani ai primei utilizări sunt omiși, deoarece cele mai multe dintre aceste mașini nu au avut încă o inspecție.

Datele diferă: valoarea finlandeză este ultima citire dintr-un extras de registru din 2026, în timp ce cifrele britanice sunt citiri de la testele din 2023, așa că mașinile din același an al primei utilizări sunt cu câțiva ani mai vechi în cifra finlandeză, ceea ce, în sine, adaugă zeci de mii de kilometri. O cifră finlandeză mai mare sau mai mică nu arată că mașinile din Finlanda sunt conduse mai mult sau mai puțin.

Scăzut, percentila 10
133.102km
Tipic, mediană
222.935km
Ridicat, percentila 90
331.798km
Volkswagen Golf, prima utilizare în 2010: ultima citire înregistrată a odometrului în registrul finlandez al vehiculelor (Traficom), toți combustibilii și pe combustibil. Kilometri.
Combustibil Mediană (km) Percentila 10 (km) Percentila 90 (km) Vehicule
Toți combustibilii 222.935 133.102 331.798 5.074
Benzină 206.704 124.237 288.823 3.906
Motorină 298.068 201.969 398.638 1.156

Mașinile pe benzină și pe motorină diferă substanțial ca kilometraj tipic, așa că cifrele pentru toți combustibilii se potrivesc cu oricare combustibil mai puțin bine decât propriul rând. Rândurile pentru benzină și motorină numără mașinile care nu sunt înregistrate ca hibride; rândul pentru toți combustibilii include și mașinile hibride, electrice și pe gaz. Afișat doar acolo unde fiecare combustibil atinge pragul minim de vehicule (1.000).

Pe baza a N = 5.074 vehicule finlandeze. Percentile calculate de OdoTrace din înregistrările registrului; nu sunt o statistică oficială Traficom. Sursa: Agenția Finlandeză pentru Transport și Comunicații Traficom, date deschise despre vehicule, CC BY 4.0.

CO2 și consum (omologare UE)

Valori din omologarea de tip UE pentru Volkswagen Golf din 2010, pe combustibil. Consumul este o valoare dintr-un ciclu de testare și subestimează utilizarea reală, așa că orice estimare a costurilor de utilizare trebuie citită ca o limită inferioară.

Benzină
148,8g/km CO2
6,22 l/100km (test mai vechi)
Motorină
128,8g/km CO2
4,88 l/100km (test mai vechi)
Alt combustibil
136,5g/km CO2
fără date (test mai vechi)

Sursa: Agenția Europeană de Mediu, omologare de tip, Politica standard de reutilizare a AEM (atribuire). Medie ponderată cu numărul de înmatriculări, pe combustibil.

Semnale de rechemare UE pentru Volkswagen Golf

Activitate de rechemare la nivel de model, din registrele pieței UE. Numerele sunt orientative și afișate pe surse, fără a fi adunate. Nu sunt specifice acestei mașini.

Versiune a datelor despre rechemări: 2026-10-04. Versiune istorică a datelor, nu o verificare în timp real a rechemărilor. Confirmă la producător aplicabilitatea actuală și starea reparației.

EU Safety Gate: 2 campanii

Rechemările se aplică unor perioade de producție, nu doar unor ani ai modelului.

Fiabilitate MOT din Regatul Unit, date de referință din parcul auto britanic

Date MOT ale parcului auto britanic, un parc de referință mare și bine documentat. Sunt date din Regatul Unit, afișate aici doar pentru că modelul are și un semnal UE mai sus.

Prime testări MOT (la prima încercare) de clasa 4 pentru mașini Volkswagen Golf din 2010, efectuate în 2023 (număr de testări: 47.738): 31,1 % au fost respinse. Valoarea este sub mediana de 32,5 % pentru mașinile de aceeași vârstă din acest parc auto. (Diferența în puncte procentuale: 1,4)

Sursa: Rezultatele anonimizate ale testelor MOT ale DVSA, 2023, Open Government Licence v3.0. Un reper din parcul auto britanic, nu un rezultat pentru o mașină anume. Înregistrarea MOT britanică este un parc de referință mare și bine documentat, etichetat clar drept date din Regatul Unit, nu din piața ta. Nu înlocuiește o inspecție.

Cumperi acest model? Verifică VIN-ul mașinii înainte să te hotărăști.

Ce este și ce nu este

Aceste cifre arată o distribuție agregată pentru multe mașini Volkswagen Golf din 2010, calculată din citirile odometrului la inspecțiile MOT ale DVSA din Regatul Unit, ca reper pentru parcul auto. Setul de date MOT este anonimizat și nu conține VIN sau date personale.

Nu este un istoric pe VIN. Nu poate spune kilometrajul unei mașini anume și nici dacă un anumit odometru a fost dat înapoi. Folosește-l ca verificare de bun-simț: o citire mult sub intervalul tipic pentru vârsta respectivă este un indiciu care merită investigat, nu o dovadă a ceva în sine.

Pentru o singură mașină, verifică-i VIN-ul ca să vezi detaliile decodate și orice înregistrări disponibile ale odometrului, inclusiv un verdict RDW olandez dacă adaugi un număr de înmatriculare. Pentru modul exact de calcul al acestui interval și toate sursele din spatele lui, consultă metodologia datelor.

Alți ani pentru Volkswagen Golf

Toți anii modelului: Volkswagen GolfToate mărcile și modelele