odotrace

Vëzhgime në Mbretërinë e Bashkuar: 2023 · Viti i grupit të automjeteve: 2010.

I ulët, përqindëshi i 10-të
99 723km
61 965 mi
Tipik, mediana
175 177km
108 850 mi
I lartë, përqindëshi i 90-të
261 252km
162 335 mi

Në kontrollet britanike MOT të 2023, një Volkswagen Golf i vitit 2010 zakonisht tregonte rreth 175 177 km (108 850 mi) në odometër; 80% e mesme e leximeve ishin mes 99 723 dhe 261 252 km. Bazuar në 61 747 lexime në bazën e anonimizuar të të dhënave MOT të DVSA-së (Open Government Licence v3.0).

Volkswagen Golf 2010: krahasimi

Faqja për vitin më të vjetër, Volkswagen Golf 2009, ka medianë të ngjashme: 176 641 km (ndryshim nën 3% nga kjo faqe). Faqja për vitin më të ri, Volkswagen Golf 2011, ka medianë më të ulët: 166 008 km (5% më pak se kjo faqe). Për të njëjtin vit, kontrollet teknike lituaneze japin medianë më të lartë: 254 156 km (n = 1328), kundrejt 175 177 km në kontrollet britanike. Këto janë kampione të ndara dhe datat e vëzhgimit të të dhënave lituaneze nuk jepen, prandaj shifrat nuk bashkohen. Kur mediana e kësaj faqeje pjesëtohet me moshën e makinës gjatë kontrolleve të 2023 (mosha në vite: 13), dalin rreth 13 500 km në vit; kjo është një mesatare e thjeshtë e nxjerrë nga mediana, jo distancë vjetore e matur.

Ky interval historik nuk është vlerësim për vitin aktual. Makinat janë vjetruar që nga 2023; kontrollet e përsëritura mund të numërojnë të njëjtin mjet disa herë.

Burimi: Rezultatet e anonimizuara të testeve MOT të DVSA, 2023. Agregati u krijua: .

Krahasoni një shpallje

A duket leximi
i besueshëm?

Vendoseni kilometrazhin e dhënë nga shitësi në kontekst para hapit tjetër.

  • Krahasoni me të njëjtin vit modeli
  • Shihni kufirin e ulët, medianën dhe të lartin
  • Dini kur duhet të kontrolloni më tej

Ku renditet kjo makinë?

Futni leximin e kilometrazhit nga një shpallje për ta krahasuar me 2010 Volkswagen Golf.

Futni kilometrat, për shembull 120000.

Një lexim i ulët është arsye për kontroll, jo provë e uljes së kilometrazhit.

Doni të kontrolloni një makinë konkrete dhe jo mesataren e modelit? Kontrolloni VIN-in e saj për të parë të dhënat e dekoduara dhe regjistrat e disponueshëm të kilometrazhit të asaj makine. Rezultati tregon boshllëqet kur mungojnë regjistra.

Flota lituaneze: kilometrazhi tipik

Të dhëna të tregut vendas. Shpërndarja e kilometrazhit nga kontrollet teknike lituaneze (TRANSEKSTA), duke përdorur leximin e fundit për çdo makinë. Kilometra.

Viti i grupit të automjeteve: 2010. Leximi i fundit për çdo mjet; datat e vëzhgimit nuk jepen në këtë agregat. Ky kampion ndryshon nga leximet britanike të kontrollit. Agregati u krijua: .

I ulët, përqindëshi i 10-të
167 284km
Tipik, mediana
254 156km
I lartë, përqindëshi i 90-të
342 704km

Bazuar në N = 1328 automjete lituaneze. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA përmes data.gov.lt, CC BY 4.0.

Nga 46 822 makina Volkswagen Golf në Lituani me të paktën dy lexime kontrollesh, 3,4% kanë një ulje mbi 5 000 km mes leximeve, ndërsa 38,5% kanë në një moment një lexim të mëvonshëm nën një të mëparshëm, në çfarëdo mase. Ky është kontekst i flotës, jo përfundim për një makinë. Datat e kontrolleve janë të sakta vetëm deri në javë dhe gabimet në futje mund të rrisin shifrën bruto; prandaj pjesa e uljeve më të mëdha shfaqet e para.

Në kontrollin fillestar teknik, 36,8% e makinave Volkswagen Golf të vitit 2010 nuk kaluan herën e parë (4642 kontrolle). Burimi: TRANSEKSTA, të dhëna të hapura të kontrollit teknik (data.gov.lt, grupi i të dhënave 2721).

Flota finlandeze: kilometrazhi tipik

Të dhëna nga regjistri finlandez i automjeteve (Traficom): leximi i fundit i kilometrazhit i regjistruar për makinat e pasagjerëve në qarkullim në Finlandë, sipas vitit të përdorimit të parë. Nuk ka datë leximi, numërohen vetëm makinat që janë ende në përdorim dhe përfshihen makinat e përdorura të importuara. Kilometra.

Viti i grupit të automjeteve: 2010. Nxjerrja nga regjistri: 30 qer 2026. Vitet më të reja të përdorimit të parë janë lënë jashtë sepse shumica e atyre makinave nuk i janë nënshtruar ende kontrollit teknik.

Datat ndryshojnë: vlera finlandeze është leximi i fundit në një nxjerrje të regjistrit të vitit 2026, ndërsa shifrat britanike janë lexime nga kontrollet e vitit 2023, prandaj makinat e të njëjtit vit të përdorimit të parë janë disa vjet më të vjetra në shifrën finlandeze, gjë që vetëm për këtë shton dhjetëra mijëra kilometra. Një shifër finlandeze më e lartë ose më e ulët nuk tregon se makinat finlandeze përdoren më shumë ose më pak.

I ulët, përqindëshi i 10-të
133 102km
Tipik, mediana
222 935km
I lartë, përqindëshi i 90-të
331 798km
Volkswagen Golf, përdorimi i parë 2010: leximi i fundit i regjistruar i kilometrazhit në regjistrin finlandez të mjeteve (Traficom), të gjitha karburantet dhe sipas karburantit. Kilometra.
Karburanti Mediana (km) Përqindëshi i 10-të (km) Përqindëshi i 90-të (km) Automjete
Të gjitha karburantet 222 935 133 102 331 798 5074
Benzinë 206 704 124 237 288 823 3906
Naftë 298 068 201 969 398 638 1156

Makinat me benzinë dhe me naftë ndryshojnë ndjeshëm në kilometrazhin tipik, prandaj shifrat për të gjitha karburantet i përshtaten secilit karburant më pak se rreshti i tij. Rreshtat e benzinës dhe të naftës numërojnë makina që nuk janë regjistruar si hibride; rreshti për të gjitha karburantet përfshin edhe makina hibride, elektrike dhe me gaz. Shfaqet vetëm kur çdo karburant ka të paktën 1000 mjete.

Bazuar në N = 5074 mjete finlandeze. Përqindëshat janë llogaritur nga OdoTrace nga të dhënat e regjistrit; nuk janë statistikë zyrtare e Traficom. Burimi: Agjencia Finlandeze e Transportit dhe Komunikimeve Traficom, të dhëna të hapura për automjetet, CC BY 4.0.

CO2 dhe konsumi (miratimi i tipit në BE)

Shifra të miratimit të tipit në BE për Volkswagen Golf 2010, sipas karburantit. Konsumi është nga cikli i provës dhe e nënvlerëson përdorimin real; kostot e përllogaritura janë më tepër kufi i poshtëm.

Benzinë
148,8g/km CO2
6,22 l/100km (provë më e vjetër)
Naftë
128,8g/km CO2
4,88 l/100km (provë më e vjetër)
Karburant tjetër
136,5g/km CO2
pa të dhëna (provë më e vjetër)

Burimi: Agjencia Evropiane e Mjedisit, miratim tipi, Politika standarde e ripërdorimit e EEA (me atribuim). Mesatare e peshuar sipas regjistrimeve për çdo karburant.

Sinjale tërheqjesh në BE për Volkswagen Golf

Fushata tërheqjesh sipas modelit nga regjistrat e tregut të BE-së. Numrat janë orientues, shfaqen veçmas për çdo burim dhe nuk mblidhen. Nuk janë për këtë makinë konkrete.

Pamja e tërheqjeve u krijua: 2026-10-04. Të dhëna historike, jo kontroll në kohë reale. Konfirmoni zbatueshmërinë dhe riparimin me prodhuesin.

EU Safety Gate: 2 fushata tërheqjeje

Tërheqjet lidhen me periudha prodhimi, jo vetëm me vite modeli.

Besueshmëria në MOT britanik, të dhëna referimi nga flota britanike

Të dhëna të flotës britanike MOT, një flotë referimi e madhe dhe e dokumentuar mirë. Këto të dhëna britanike shfaqen këtu sepse modeli ka edhe një sinjal të BE-së më lart.

Nga kontrollet fillestare MOT (në përpjekjen e parë) të klasës 4 për makinat Volkswagen Golf të vitit 2010 në vitin 2023 (numri i kontrolleve: 47 738), 31,1% dështuan. Ky tregues është më i ulët se mediana prej 32,5% për makinat e së njëjtës moshë në këtë flotë. (Diferenca në pikë përqindjeje: 1,4)

Burimi: Rezultatet e anonimizuara të testeve MOT të DVSA, 2023, Open Government Licence v3.0. Një krahasim me flotën britanike, jo rezultat për një makinë. Të dhënat britanike MOT janë një flotë referimi e madhe dhe e dokumentuar mirë, e shënuar qartë si e dhënë britanike dhe jo si e dhënë për tregun tuaj. Nuk zëvendëson kontrollin e makinës.

Po blini këtë model? Kontrolloni VIN-in e makinës para se të vendosni.

Çfarë tregojnë këto të dhëna dhe çfarë jo

Këto shifra tregojnë shpërndarjen e përmbledhur për shumë makina Volkswagen Golf të vitit 2010, të llogaritur nga leximet e odometrit në kontrollet britanike DVSA MOT si krahasim i flotës. Grupi i të dhënave MOT është anonim dhe nuk përmban VIN ose të dhëna personale.

Kjo nuk është histori për një VIN. Nuk mund të tregojë kilometrazhin e një makine konkrete apo nëse është kthyer matësi i saj. Përdoreni si kontroll arsyeshmërie: një lexim shumë nën intervalin tipik për moshën është shenjë për hetim, jo provë më vete.

Për një makinë konkrete, kontrolloni VIN-in e saj për të parë të dhënat e dekoduara dhe regjistrat e disponueshëm të kilometrazhit, përfshirë vlerësimin holandez RDW kur shtoni targën. Për llogaritjen e saktë të intervalit dhe çdo burim, shihni metodologjinë e të dhënave.

Vite të tjera për Volkswagen Golf

Të gjitha vitet e modelit: Volkswagen GolfTë gjitha markat dhe modelet