odotrace

Vëzhgime në Mbretërinë e Bashkuar: 2023 · Viti i grupit të automjeteve: 2007.

I ulët, përqindëshi i 10-të
113 668km
70 630 mi
Tipik, mediana
181 955km
113 062 mi
I lartë, përqindëshi i 90-të
258 291km
160 495 mi

Në kontrollet britanike MOT të 2023, një Toyota RAV4 i vitit 2007 zakonisht tregonte rreth 181 955 km (113 062 mi) në odometër; 80% e mesme e leximeve ishin mes 113 668 dhe 258 291 km. Bazuar në 4806 lexime në bazën e anonimizuar të të dhënave MOT të DVSA-së (Open Government Licence v3.0).

Toyota RAV4 2007: krahasimi

Faqja për vitin më të vjetër, Toyota RAV4 2006, ka medianë më të ulët: 174 285 km (4% më pak se kjo faqe), pra këtu viti më i vjetër tregon kilometrazh më të ulët. Faqja për vitin më të ri, Toyota RAV4 2008, ka medianë të ngjashme: 180 409 km (ndryshim nën 3% nga kjo faqe). Mediana e kësaj faqeje është 12% më e ulët se mediana e medianave të modeleve të tjera të vitit 2007 në OdoTrace (206 177 km; n = 28); ky grup krahasimi nuk është i gjithë parku britanik i mjeteve. Për të njëjtin vit, kontrollet teknike lituaneze japin medianë më të lartë: 247 933 km (n = 1037), kundrejt 181 955 km në kontrollet britanike. Këto janë kampione të ndara dhe datat e vëzhgimit të të dhënave lituaneze nuk jepen, prandaj shifrat nuk bashkohen.

Ky interval historik nuk është vlerësim për vitin aktual. Makinat janë vjetruar që nga 2023; kontrollet e përsëritura mund të numërojnë të njëjtin mjet disa herë.

Burimi: Rezultatet e anonimizuara të testeve MOT të DVSA, 2023. Agregati u krijua: .

Krahasoni një shpallje

A duket leximi
i besueshëm?

Vendoseni kilometrazhin e dhënë nga shitësi në kontekst para hapit tjetër.

  • Krahasoni me të njëjtin vit modeli
  • Shihni kufirin e ulët, medianën dhe të lartin
  • Dini kur duhet të kontrolloni më tej

Ku renditet kjo makinë?

Futni leximin e kilometrazhit nga një shpallje për ta krahasuar me 2007 Toyota RAV4.

Futni kilometrat, për shembull 120000.

Një lexim i ulët është arsye për kontroll, jo provë e uljes së kilometrazhit.

Doni të kontrolloni një makinë konkrete dhe jo mesataren e modelit? Kontrolloni VIN-in e saj për të parë të dhënat e dekoduara dhe regjistrat e disponueshëm të kilometrazhit të asaj makine. Rezultati tregon boshllëqet kur mungojnë regjistra.

Flota lituaneze: kilometrazhi tipik

Të dhëna të tregut vendas. Shpërndarja e kilometrazhit nga kontrollet teknike lituaneze (TRANSEKSTA), duke përdorur leximin e fundit për çdo makinë. Kilometra.

Viti i grupit të automjeteve: 2007. Leximi i fundit për çdo mjet; datat e vëzhgimit nuk jepen në këtë agregat. Ky kampion ndryshon nga leximet britanike të kontrollit. Agregati u krijua: .

I ulët, përqindëshi i 10-të
167 639km
Tipik, mediana
247 933km
I lartë, përqindëshi i 90-të
333 258km

Bazuar në N = 1037 automjete lituaneze. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA përmes data.gov.lt, CC BY 4.0.

Nga 13 298 makina Toyota RAV4 në Lituani me të paktën dy lexime kontrollesh, 1,5% kanë një ulje mbi 5 000 km mes leximeve, ndërsa 25,9% kanë në një moment një lexim të mëvonshëm nën një të mëparshëm, në çfarëdo mase. Ky është kontekst i flotës, jo përfundim për një makinë. Datat e kontrolleve janë të sakta vetëm deri në javë dhe gabimet në futje mund të rrisin shifrën bruto; prandaj pjesa e uljeve më të mëdha shfaqet e para.

Në kontrollin fillestar teknik, 42,5% e makinave Toyota RAV4 të vitit 2007 nuk kaluan herën e parë (4376 kontrolle). Burimi: TRANSEKSTA, të dhëna të hapura të kontrollit teknik (data.gov.lt, grupi i të dhënave 2721).

Flota finlandeze: kilometrazhi tipik

Të dhëna nga regjistri finlandez i automjeteve (Traficom): leximi i fundit i kilometrazhit i regjistruar për makinat e pasagjerëve në qarkullim në Finlandë, sipas vitit të përdorimit të parë. Nuk ka datë leximi, numërohen vetëm makinat që janë ende në përdorim dhe përfshihen makinat e përdorura të importuara. Kilometra.

Viti i grupit të automjeteve: 2006. Për vitin 2007 nuk ka kampion finlandez me të paktën 1000 mjete, prandaj shfaqet kampioni më i afërt i disponueshëm (2006). Nxjerrja nga regjistri: 30 qer 2026. Vitet më të reja të përdorimit të parë janë lënë jashtë sepse shumica e atyre makinave nuk i janë nënshtruar ende kontrollit teknik.

Datat ndryshojnë: vlera finlandeze është leximi i fundit në një nxjerrje të regjistrit të vitit 2026, ndërsa shifrat britanike janë lexime nga kontrollet e vitit 2023, prandaj makinat e të njëjtit vit të përdorimit të parë janë disa vjet më të vjetra në shifrën finlandeze, gjë që vetëm për këtë shton dhjetëra mijëra kilometra. Një shifër finlandeze më e lartë ose më e ulët nuk tregon se makinat finlandeze përdoren më shumë ose më pak.

I ulët, përqindëshi i 10-të
178 495km
Tipik, mediana
288 208km
I lartë, përqindëshi i 90-të
406 643km

Bazuar në N = 1630 mjete finlandeze. Përqindëshat janë llogaritur nga OdoTrace nga të dhënat e regjistrit; nuk janë statistikë zyrtare e Traficom. Burimi: Agjencia Finlandeze e Transportit dhe Komunikimeve Traficom, të dhëna të hapura për automjetet, CC BY 4.0.

Sinjale tërheqjesh në BE për Toyota RAV4

Fushata tërheqjesh sipas modelit nga regjistrat e tregut të BE-së. Numrat janë orientues, shfaqen veçmas për çdo burim dhe nuk mblidhen. Nuk janë për këtë makinë konkrete.

Pamja e tërheqjeve u krijua: 2026-10-04. Të dhëna historike, jo kontroll në kohë reale. Konfirmoni zbatueshmërinë dhe riparimin me prodhuesin.

EU Safety Gate: 14 fushata tërheqjeje KBA (DE): 31 fushata tërheqjeje Tërheqje të hapura RDW NL: 6,3% e flotës

Tërheqje të hapura RDW NL: 6,3% · Toyota RAV4 · . Tërheqjet lidhen me periudha prodhimi, jo vetëm me vite modeli. Shihni ndarjen sipas burimit, me data dhe rrezikun e raportuar, në Toyota RAV4 faqen e tërheqjeve.

Besueshmëria në MOT britanik, të dhëna referimi nga flota britanike

Të dhëna të flotës britanike MOT, një flotë referimi e madhe dhe e dokumentuar mirë. Këto të dhëna britanike shfaqen këtu sepse modeli ka edhe një sinjal të BE-së më lart.

Nga kontrollet fillestare MOT (në përpjekjen e parë) të klasës 4 për makinat Toyota RAV4 të vitit 2007 në vitin 2023 (numri i kontrolleve: 3764), 31,6% dështuan. Ky tregues është më i ulët se mediana prej 34,8% për makinat e së njëjtës moshë në këtë flotë. (Diferenca në pikë përqindjeje: 3,2)

Burimi: Rezultatet e anonimizuara të testeve MOT të DVSA, 2023, Open Government Licence v3.0. Një krahasim me flotën britanike, jo rezultat për një makinë. Të dhënat britanike MOT janë një flotë referimi e madhe dhe e dokumentuar mirë, e shënuar qartë si e dhënë britanike dhe jo si e dhënë për tregun tuaj. Nuk zëvendëson kontrollin e makinës.

Po blini këtë model? Kontrolloni VIN-in e makinës para se të vendosni.

Çfarë tregojnë këto të dhëna dhe çfarë jo

Këto shifra tregojnë shpërndarjen e përmbledhur për shumë makina Toyota RAV4 të vitit 2007, të llogaritur nga leximet e odometrit në kontrollet britanike DVSA MOT si krahasim i flotës. Grupi i të dhënave MOT është anonim dhe nuk përmban VIN ose të dhëna personale.

Kjo nuk është histori për një VIN. Nuk mund të tregojë kilometrazhin e një makine konkrete apo nëse është kthyer matësi i saj. Përdoreni si kontroll arsyeshmërie: një lexim shumë nën intervalin tipik për moshën është shenjë për hetim, jo provë më vete.

Për një makinë konkrete, kontrolloni VIN-in e saj për të parë të dhënat e dekoduara dhe regjistrat e disponueshëm të kilometrazhit, përfshirë vlerësimin holandez RDW kur shtoni targën. Për llogaritjen e saktë të intervalit dhe çdo burim, shihni metodologjinë e të dhënave.

Vite të tjera për Toyota RAV4

Të gjitha vitet e modelit: Toyota RAV4Të gjitha markat dhe modelet