odotrace

Observationer i Storbritannien: 2023 · Gruppens år: 2011.

Låg, 10:e perc.
98 023km
60 909 mi
Typisk, median
176 939km
109 945 mi
Hög, 90:e perc.
323 378km
200 938 mi

Vid brittiska MOT-besiktningar 2023 visade en Toyota Avensis från 2011 vanligen ca 176 939 km (109 945 miles) på mätaren. De mittersta 80 % av mätarställningarna låg mellan 98 023 och 323 378 km. Baserat på 5 865 mätarställningar i DVSA:s anonymiserade MOT-data (Open Government Licence v3.0).

Toyota Avensis 2011: jämförelse med andra modeller

Mätarställningarna på den här sidan är mer spridda: intervallet från 10:e till 90:e percentilen är 127 % av medianen, mot 93 % för de andra modellerna från 2011 på OdoTrace (n = 14). Den äldre sidan Toyota Avensis 2010 har en högre median, 185 612 km (5 % över den här). Den nyare sidan Toyota Avensis 2012 har en liknande median, 177 248 km (inom 3 % från den här). Om sidans median delas med bilens ålder vid besiktningarna 2023 (ålder i år: 12) blir det ungefär 14 700 km per år, ett enkelt genomsnitt härlett från medianen, inte en uppmätt årlig körsträcka.

Det här historiska intervallet är ingen uppskattning för innevarande år. Bilarna har åldrats sedan 2023, och upprepade besiktningar kan räkna samma fordon mer än en gång.

Källa: DVSA:s anonymiserade MOT-resultat 2023. Sammanställning skapad: .

Jämför en annons

Ser mätarställningen
rimlig ut?

Sätt säljarens körsträcka i sitt sammanhang innan du tar nästa steg.

  • Jämför med samma modellår
  • Se intervallet låg, median och hög
  • Se när du bör undersöka vidare

Var ligger den här bilen?

Ange mätarställningen från en annons för att se var den hamnar för 2011 Toyota Avensis.

Ange kilometer, till exempel 120000.

En låg mätarställning är en anledning att undersöka saken, inte ett bevis på tillbakaskruvning.

Vill du kontrollera en specifik bil i stället för modellens genomsnitt? Kontrollera dess VIN för att se avkodade uppgifter och eventuella tillgängliga uppgifter om körsträcka för just den bilen. Resultatet visar luckor när uppgifter saknas.

Finskt fordonsbestånd: typisk körsträcka

Data från det finska fordonsregistret (Traficom): den senast registrerade mätarställningen för personbilar i trafik i Finland, per år för första användning. Det finns inget avläsningsdatum, bara bilar som fortfarande används räknas och begagnade importer ingår. Kilometer.

Gruppens år: 2011. Registeruttag: 30 juni 2026. De senaste åren för första användning är utelämnade eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats.

Datumen skiljer sig åt: det finska värdet är den senaste mätarställningen i ett registeruttag från 2026, medan de brittiska siffrorna är mätarställningar från besiktningar 2023. Bilar med samma år för första användning är därför flera år äldre i den finska siffran, vilket ensamt ger tiotusentals kilometer extra. En högre eller lägre finsk siffra visar inte att bilar i Finland körs mer eller mindre.

Låg, 10:e perc.
142 256km
Typisk, median
241 840km
Hög, 90:e perc.
366 721km
Toyota Avensis, första användning 2011: senast registrerade mätarställning i det finska fordonsregistret (Traficom), alla drivmedel och per drivmedel. Kilometer.
Drivmedel Median (km) 10:e percentilen (km) 90:e percentilen (km) Fordon
Alla drivmedel 241 840 142 256 366 721 4 341
Bensin 221 071 132 407 311 793 3 309
Diesel 334 957 226 853 439 799 1 032

Bensin- och dieselbilar skiljer sig mycket i typisk körsträcka, så siffrorna för alla drivmedel passar vart och ett av drivmedlen sämre än dess egen rad. Raderna för bensin och diesel räknar bilar som inte är registrerade som hybrider. Raden för alla drivmedel omfattar även hybrid-, el- och gasbilar. Visas bara där varje drivmedel har minst 1 000 fordon.

Baserat på N = 4 341 finska fordon. Percentiler beräknade av OdoTrace från registerposterna. Ingen officiell statistik från Traficom. Källa: Finlands transport- och kommunikationsverk Traficom, öppna fordonsdata, CC BY 4.0.

CO2 och förbrukning (EU-typgodkännande)

EU:s typgodkännandevärden för Toyota Avensis 2011, per drivmedel. Förbrukningen är ett värde från en testcykel och underskattar verklig användning, så se varje uppskattning av driftskostnad som en golvnivå.

Bensin
156,8g/km CO2
6,56 l/100km (äldre test)
Diesel
149,2g/km CO2
5,65 l/100km (äldre test)

Källa: Europeiska miljöbyrån, typgodkännande, Miljöbyråns standardvillkor för återanvändning (källhänvisning). Registreringsviktat medelvärde per drivmedel.

Signaler om återkallelser i EU för Toyota Avensis

Återkallelser på modellnivå från register på EU-marknaden. Antalen är vägledande och visas per källa, aldrig sammanlagda. De gäller inte specifikt den här bilen.

Uttag av återkallelser skapat: 2026-10-04. Historiskt uttag, inte en aktuell kontroll av återkallelser. Be tillverkaren bekräfta om återkallelsen fortfarande gäller bilen och om den har åtgärdats.

EU Safety Gate: 10 kampanjer KBA (DE): 26 kampanjer

Återkallelser gäller produktionsperioder, inte enbart modellår. Se hela fördelningen per källa, med datum och anmäld risk, på sidan för Toyota Avensis återkallelser.

Tillförlitlighet enligt brittisk MOT, referensdata från det brittiska fordonsbeståndet

Data om det brittiska MOT-beståndet, ett stort och väldokumenterat referensbestånd. Det här är brittiska data och visas här bara för att modellen också har en EU-signal ovan.

Av 4 799 MOT-besiktningar i klass 4 vid första försöket för Toyota Avensis från 2011 under 2023 underkändes 23,4 %. Det är lägre än medianen på 29,4 % för bilar i samma ålder i det här fordonsbeståndet. (Skillnad: 6,0 procentenheter)

Källa: DVSA:s anonymiserade MOT-resultat 2023, Open Government Licence v3.0. En referens från det brittiska fordonsbeståndet, inte ett resultat för en enskild bil. Det brittiska MOT-registret är ett stort, väldokumenterat referensbestånd och är tydligt märkt som brittiska data, inte data från din marknad. Det ersätter inte en besiktning.

Ska du köpa den här modellen? Kontrollera bilens VIN innan du bestämmer dig.

Vad det här är, och vad det inte är

Siffrorna visar en samlad fördelning för många bilar av typen Toyota Avensis från 2011. De är beräknade från mätarställningar i brittiska DVSA:s MOT-data som referens för fordonsbeståndet. MOT-datamängden är anonymiserad och innehåller varken VIN eller personuppgifter.

Det är ingen historik per VIN. Det kan inte visa körsträckan för en enskild bil eller om en viss mätare har skruvats tillbaka. Använd det som en rimlighetskontroll: en mätarställning långt under det typiska intervallet för åldern är en ledtråd värd att undersöka, men bevisar ingenting på egen hand.

För en enskild bil kan du kontrollera dess VIN för att se avkodade uppgifter och tillgängliga uppgifter om mätarställning, inklusive ett nederländskt RDW-utlåtande om du lägger till ett registreringsnummer. Hur intervallet beräknas och alla källor bakom det framgår av datametoden.

Andra årgångar av Toyota Avensis

Alla modellår: Toyota AvensisAlla märken och modeller