Toyota Avensis: körsträcka per modellår
Toyota Avensis: alla modellår som har en sida på OdoTrace i en tabell. Typisk mätarställning (median) och intervallet från 10:e till 90:e percentilen enligt brittiska MOT-besiktningar 2023, med antalet avläsningar bakom varje rad.
Ska du köpa den här modellen? Kontrollera bilens VIN
Körsträcka i Storbritannien per modellår
Kilometer · miles bredvidObservationer i Storbritannien: 2023
- Median
- 10:e till 90:e percentilen
Ett avbrott i linjen betyder att modellåret saknar sida, så inget värde ritas för det.
| Modellår | Median (km) | Median (miles) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Mätarställningar | Ålder 2023 (år) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 168 656 | 104 798 | 95 931 | 259 662 | 1 049 | 22 |
| 2002 | 173 876 | 108 042 | 99 386 | 267 651 | 1 480 | 21 |
| 2003 | 178 479 | 110 902 | 105 174 | 275 038 | 3 144 | 20 |
| 2004 | 185 877 | 115 499 | 111 514 | 275 405 | 4 282 | 19 |
| 2005 | 193 404 | 120 176 | 115 171 | 291 406 | 5 716 | 18 |
| 2006 | 197 735 | 122 867 | 116 573 | 301 354 | 7 271 | 17 |
| 2007 | 205 849 | 127 909 | 120 815 | 312 178 | 7 967 | 16 |
| 2008 | 191 285 | 118 859 | 109 928 | 302 504 | 7 823 | 15 |
| 2009 | 191 804 | 119 182 | 105 172 | 308 720 | 7 205 | 14 |
| 2010 | 185 612 | 115 334 | 106 136 | 312 397 | 7 615 | 13 |
| 2011 | 176 939 | 109 945 | 98 023 | 323 378 | 5 865 | 12 |
| 2012 | 177 248 | 110 137 | 97 359 | 344 032 | 6 319 | 11 |
| 2018 | 109 178 | 67 840 | 49 146 | 246 913 | 1 333 | 5 |
Källa: DVSA:s anonymiserade MOT-resultat 2023. Sammanställning skapad: . Det här historiska intervallet är ingen uppskattning för innevarande år. Bilarna har åldrats sedan 2023, och upprepade besiktningar kan räkna samma fordon mer än en gång.
Vad tabellen visar
Tabellen omfattar modellår 2001 till 2018 (modellår med sida: 13, mätarställningar från brittisk MOT totalt: 67 069, från besiktningar 2023). Det äldsta modellåret, 2001, har en median på 168 656 km och det nyaste, 2018, 109 178 km: det äldre årets median är 54 % högre. Intervallet från 10:e till 90:e percentilen är bredast i förhållande till medianen för 2018 (181 % av medianen) och smalast för 2004 (88 %). Mellan direkt på varandra följande modellår (jämförda par: 11) skiljer sig det nyare årets median i genomsnitt med mindre än 3 %.
Det här är iakttagelser från brittiska MOT-besiktningar 2023 av olika bilar i olika åldrar: ett tvärsnitt av fordonsbeståndet, inte historiken för en enskild bil. Skillnader mellan modellår speglar bilar i olika åldrar, inte förändringar i en enskild bils körsträcka.
Litauiskt fordonsbestånd: typisk körsträcka
Data från hemmamarknaden. Fördelning av mätarställningar från litauiska tekniska besiktningar (TRANSEKSTA), med varje bils senaste mätarställning. Kilometer.
Senaste mätarställning per fordon. Observationsdatum anges inte i den här sammanställningen. Det är ett annat urval än de brittiska besiktningsuppgifterna. Sammanställning skapad: . Litauiska och brittiska siffror kommer från separata urval och slås aldrig ihop. Bara modellår med ett litauiskt urval listas (fordon per modellår: minst 1 000).
| Modellår | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|
| 2001 | 284 768 | 200 840 | 371 785 | 1 153 |
| 2003 | 307 425 | 216 469 | 397 322 | 1 872 |
| 2004 | 299 554 | 212 714 | 394 917 | 2 490 |
| 2005 | 301 602 | 211 763 | 392 079 | 2 563 |
| 2006 | 293 080 | 206 039 | 392 023 | 2 745 |
| 2007 | 289 824 | 204 105 | 385 224 | 2 606 |
| 2008 | 274 599 | 171 860 | 376 830 | 1 719 |
| 2009 | 271 193 | 178 715 | 358 127 | 1 503 |
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA, genom data.gov.lt, CC BY 4.0.
Finskt fordonsbestånd: typisk körsträcka
Data från det finska fordonsregistret (Traficom): den senast registrerade mätarställningen för personbilar i trafik i Finland, per år för första användning. Det finns inget avläsningsdatum, bara bilar som fortfarande används räknas och begagnade importer ingår. Kilometer.
Registeruttag: 30 juni 2026. De senaste åren för första användning är utelämnade eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats. Finska och brittiska siffror kommer från separata urval och slås aldrig ihop. Det finska registret saknar avläsningsdatum och listar bara bilar som fortfarande används. Bara år för första användning med ett finskt urval listas (fordon per år: minst 1 000). De senaste åren utelämnas eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats.
Datumen skiljer sig åt: det finska värdet är den senaste mätarställningen i ett registeruttag från 2026, medan de brittiska siffrorna är mätarställningar från besiktningar 2023. Bilar med samma år för första användning är därför flera år äldre i den finska siffran, vilket ensamt ger tiotusentals kilometer extra. En högre eller lägre finsk siffra visar inte att bilar i Finland körs mer eller mindre.
- Median
- 10:e till 90:e percentilen
Ett avbrott i linjen betyder att året saknar sida eller har färre än 1 000 finska fordon, så inget värde ritas för det.
| Modellår | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|
| 2001 | 309 305 | 192 052 | 418 531 | 2 188 |
| 2002 | 301 355 | 176 485 | 413 972 | 2 258 |
| 2003 | 309 472 | 195 172 | 413 691 | 3 722 |
| 2004 | 309 667 | 201 568 | 414 755 | 3 786 |
| 2005 | 301 839 | 193 586 | 419 954 | 3 856 |
| 2006 | 295 804 | 185 529 | 421 266 | 3 998 |
| 2007 | 285 213 | 179 744 | 417 246 | 2 792 |
| 2008 | 284 956 | 167 258 | 425 634 | 2 909 |
| 2009 | 264 143 | 162 982 | 386 661 | 4 532 |
| 2010 | 253 494 | 154 194 | 381 573 | 4 439 |
| 2011 | 241 840 | 142 256 | 366 721 | 4 341 |
| 2012 | 227 874 | 135 940 | 350 429 | 4 052 |
| 2018 | 106 511 | 59 943 | 174 664 | 2 448 |
| Modellår | Drivmedel | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | Alla drivmedel | 253 494 | 154 194 | 381 573 | 4 439 |
| 2010 | Bensin | 234 183 | 145 760 | 323 534 | 3 416 |
| 2010 | Diesel | 344 135 | 244 274 | 456 720 | 1 019 |
| 2011 | Alla drivmedel | 241 840 | 142 256 | 366 721 | 4 341 |
| 2011 | Bensin | 221 071 | 132 407 | 311 793 | 3 309 |
| 2011 | Diesel | 334 957 | 226 853 | 439 799 | 1 032 |
Bensin- och dieselbilar skiljer sig mycket i typisk körsträcka, så siffrorna för alla drivmedel passar vart och ett av drivmedlen sämre än dess egen rad. Raderna för bensin och diesel räknar bilar som inte är registrerade som hybrider. Raden för alla drivmedel omfattar även hybrid-, el- och gasbilar. Visas bara där varje drivmedel har minst 1 000 fordon.
Percentiler beräknade av OdoTrace från registerposterna. Ingen officiell statistik från Traficom. Källa: Finlands transport- och kommunikationsverk Traficom, öppna fordonsdata, CC BY 4.0.
Signaler om återkallelser i EU: Toyota Avensis
Återkallelser på modellnivå från register på EU-marknaden. Antalen är vägledande och visas per källa, aldrig sammanlagda. De gäller inte specifikt den här bilen.
Uttag av återkallelser skapat: 2026-10-04. Historiskt uttag, inte en aktuell kontroll av återkallelser. Be tillverkaren bekräfta om återkallelsen fortfarande gäller bilen och om den har åtgärdats.
Återkallelser gäller produktionsperioder, inte enbart modellår. Återkallelser och säkerhetssignaler: Toyota Avensis
Vill du kontrollera en specifik bil i stället för modellens genomsnitt? Kontrollera dess VIN