odotrace

Observații din Regatul Unit: 2023 · Anul cohortei: 2017.

Scăzut, percentila 10
63.319km
39.345 mi
Tipic, mediană
118.179km
73.433 mi
Ridicat, percentila 90
210.939km
131.072 mi

Pentru Volkswagen Passat din 2017, testele MOT din Regatul Unit din 2023 au arătat de obicei circa 118.179 km (73.433 mi) pe odometru; cele 80 % de citiri din mijloc s-au aflat între 63.319 și 210.939 km. Pe baza citirilor din setul de date MOT anonimizat al DVSA (număr de citiri: 16.195; Open Government Licence v3.0).

Cum se compară Volkswagen Passat din 2017

Mediana acestei pagini este cu 48 % mai mare decât mediana medianelor celorlalte modele din 2017 de pe OdoTrace (79.766 km, n = 24); acest set de comparație nu este parcul auto din Regatul Unit. Pagina mai veche Volkswagen Passat 2016 are o mediană mai mare, 138.806 km (cu 17 % peste aceasta). Pagina mai nouă Volkswagen Passat 2018 are o mediană mai mică, 97.233 km (cu 18 % sub aceasta). Citirile acestei pagini sunt mai dispersate: intervalul dintre percentilele 10 și 90 reprezintă 125 % din mediană, față de 106 % pentru celelalte modele din 2017 de pe OdoTrace (n = 24).

Acest interval istoric nu este o estimare pentru anul curent. Mașinile au îmbătrânit din 2023; testele repetate pot număra același vehicul de mai multe ori.

Sursa: Rezultatele anonimizate ale testelor MOT ale DVSA, 2023. Agregat generat: .

Compară un anunț

Citirea din anunț
pare corectă?

Pune kilometrajul declarat de vânzător în context înainte de a face pasul următor.

  • Compară cu același an al modelului
  • Vezi intervalul scăzut, median și ridicat
  • Află când merită să investighezi mai departe

Unde se situează această mașină?

Introdu citirea odometrului dintr-un anunț ca să vezi unde se încadrează pentru: 2017 Volkswagen Passat.

Introdu kilometrii, de exemplu 120000.

O citire mică este un motiv de investigare, nu o dovadă de kilometraj dat înapoi.

Vrei să verifici o mașină anume, nu media modelului? Verifică-i VIN-ul ca să vezi detaliile decodate și orice înregistrări de kilometraj specifice vehiculului. Rezultatul arată lacunele atunci când lipsesc înregistrări.

Parcul auto din Lituania: kilometraj tipic

Date de pe piața internă. Distribuția odometrului din inspecțiile tehnice lituaniene (TRANSEKSTA), folosind ultima citire a fiecărei mașini. Kilometri.

Anul cohortei: 2017. Ultima citire pentru fiecare vehicul; datele observațiilor nu sunt furnizate în acest agregat. Este un eșantion diferit de citirile din inspecțiile din Regatul Unit. Agregat generat: .

Scăzut, percentila 10
99.165km
Tipic, mediană
182.725km
Ridicat, percentila 90
275.201km

Bazat pe N = 1.273 vehicule din Lituania. Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA, prin data.gov.lt, CC BY 4.0.

Dintre mașinile Volkswagen Passat din Lituania cu două sau mai multe citiri la inspecție (număr: 70.679), 2,5 % arată o scădere de peste 5.000 km între citiri, iar 40,6 % arată o citire ulterioară sub una anterioară, cu orice valoare. Acesta este context la nivel de parc auto, din înregistrările inspecțiilor, nu un verdict despre vreo mașină anume. Datele inspecțiilor sunt precise doar la nivel de săptămână, iar erorile de introducere a datelor umflă cifra brută, motiv pentru care ponderea scăderilor mai mari este afișată prima.

La prima inspecție tehnică, 14,3 % dintre mașinile Volkswagen Passat din 2017 au fost respinse din prima încercare (inspecții: 3.828). Sursa: Date deschise ale inspecției tehnice TRANSEKSTA (setul de date data.gov.lt 2721).

Parcul auto din Finlanda: kilometraj tipic

Date din registrul finlandez al vehiculelor (Traficom): ultima citire a odometrului înregistrată pentru autoturismele aflate în circulație în Finlanda, pe anul primei utilizări. Nu există data citirii, sunt numărate doar mașinile încă în uz, iar importurile second-hand sunt incluse. Kilometri.

Anul cohortei: 2017. Extras din registru: 30 iun. 2026. Cei mai noi ani ai primei utilizări sunt omiși, deoarece cele mai multe dintre aceste mașini nu au avut încă o inspecție.

Datele diferă: valoarea finlandeză este ultima citire dintr-un extras de registru din 2026, în timp ce cifrele britanice sunt citiri de la testele din 2023, așa că mașinile din același an al primei utilizări sunt cu câțiva ani mai vechi în cifra finlandeză, ceea ce, în sine, adaugă zeci de mii de kilometri. O cifră finlandeză mai mare sau mai mică nu arată că mașinile din Finlanda sunt conduse mai mult sau mai puțin.

Scăzut, percentila 10
103.492km
Tipic, mediană
167.260km
Ridicat, percentila 90
251.367km
Volkswagen Passat, prima utilizare în 2017: ultima citire înregistrată a odometrului în registrul finlandez al vehiculelor (Traficom), toți combustibilii și pe combustibil. Kilometri.
Combustibil Mediană (km) Percentila 10 (km) Percentila 90 (km) Vehicule
Toți combustibilii 167.260 103.492 251.367 4.430
Benzină 139.959 81.529 213.743 1.194
Motorină 207.134 132.501 288.729 1.407

Mașinile pe benzină și pe motorină diferă substanțial ca kilometraj tipic, așa că cifrele pentru toți combustibilii se potrivesc cu oricare combustibil mai puțin bine decât propriul rând. Rândurile pentru benzină și motorină numără mașinile care nu sunt înregistrate ca hibride; rândul pentru toți combustibilii include și mașinile hibride, electrice și pe gaz. Afișat doar acolo unde fiecare combustibil atinge pragul minim de vehicule (1.000).

Pe baza a N = 4.430 vehicule finlandeze. Percentile calculate de OdoTrace din înregistrările registrului; nu sunt o statistică oficială Traficom. Sursa: Agenția Finlandeză pentru Transport și Comunicații Traficom, date deschise despre vehicule, CC BY 4.0.

CO2 și consum (omologare UE)

Valori din omologarea de tip UE pentru Volkswagen Passat din 2017, pe combustibil. Consumul este o valoare dintr-un ciclu de testare și subestimează utilizarea reală, așa că orice estimare a costurilor de utilizare trebuie citită ca o limită inferioară.

Motorină
115g/km CO2
4,36 l/100km (test mai vechi)
Benzină
124,5g/km CO2
5,2 l/100km (test mai vechi)
Hibrid pe benzină
38,8g/km CO2
13,1 kWh/100km (test mai vechi)

Sursa: Agenția Europeană de Mediu, omologare de tip, Politica standard de reutilizare a AEM (atribuire). Medie ponderată cu numărul de înmatriculări, pe combustibil.

Semnale de rechemare UE pentru Volkswagen Passat

Activitate de rechemare la nivel de model, din registrele pieței UE. Numerele sunt orientative și afișate pe surse, fără a fi adunate. Nu sunt specifice acestei mașini.

Versiune a datelor despre rechemări: 2026-10-04. Versiune istorică a datelor, nu o verificare în timp real a rechemărilor. Confirmă la producător aplicabilitatea actuală și starea reparației.

EU Safety Gate: 4 campanii

Rechemările se aplică unor perioade de producție, nu doar unor ani ai modelului.

Fiabilitate MOT din Regatul Unit, date de referință din parcul auto britanic

Date MOT ale parcului auto britanic, un parc de referință mare și bine documentat. Sunt date din Regatul Unit, afișate aici doar pentru că modelul are și un semnal UE mai sus.

Prime testări MOT (la prima încercare) de clasa 4 pentru mașini Volkswagen Passat din 2017, efectuate în 2023 (număr de testări: 14.313): 13,5 % au fost respinse. Valoarea este în linie cu mediana de 13,5 % pentru mașinile de aceeași vârstă din acest parc auto.

Sursa: Rezultatele anonimizate ale testelor MOT ale DVSA, 2023, Open Government Licence v3.0. Un reper din parcul auto britanic, nu un rezultat pentru o mașină anume. Înregistrarea MOT britanică este un parc de referință mare și bine documentat, etichetat clar drept date din Regatul Unit, nu din piața ta. Nu înlocuiește o inspecție.

Cumperi acest model? Verifică VIN-ul mașinii înainte să te hotărăști.

Ce este și ce nu este

Aceste cifre arată o distribuție agregată pentru multe mașini Volkswagen Passat din 2017, calculată din citirile odometrului la inspecțiile MOT ale DVSA din Regatul Unit, ca reper pentru parcul auto. Setul de date MOT este anonimizat și nu conține VIN sau date personale.

Nu este un istoric pe VIN. Nu poate spune kilometrajul unei mașini anume și nici dacă un anumit odometru a fost dat înapoi. Folosește-l ca verificare de bun-simț: o citire mult sub intervalul tipic pentru vârsta respectivă este un indiciu care merită investigat, nu o dovadă a ceva în sine.

Pentru o singură mașină, verifică-i VIN-ul ca să vezi detaliile decodate și orice înregistrări disponibile ale odometrului, inclusiv un verdict RDW olandez dacă adaugi un număr de înmatriculare. Pentru modul exact de calcul al acestui interval și toate sursele din spatele lui, consultă metodologia datelor.

Alți ani pentru Volkswagen Passat

Toți anii modelului: Volkswagen PassatToate mărcile și modelele