Škoda Octavia: körsträcka per modellår
Škoda Octavia: alla modellår som har en sida på OdoTrace i en tabell. Typisk mätarställning (median) och intervallet från 10:e till 90:e percentilen enligt brittiska MOT-besiktningar 2023, med antalet avläsningar bakom varje rad.
Ska du köpa den här modellen? Kontrollera bilens VIN
Körsträcka i Storbritannien per modellår
Kilometer · miles bredvidObservationer i Storbritannien: 2023
- Median
- 10:e till 90:e percentilen
Ett avbrott i linjen betyder att modellåret saknar sida, så inget värde ritas för det.
| Modellår | Median (km) | Median (miles) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Mätarställningar | Ålder 2023 (år) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 230 221 | 143 053 | 134 441 | 337 696 | 3 049 | 19 |
| 2005 | 225 755 | 140 278 | 132 785 | 328 774 | 4 748 | 18 |
| 2006 | 219 720 | 136 528 | 131 982 | 320 099 | 7 724 | 17 |
| 2007 | 222 578 | 138 304 | 134 414 | 322 893 | 8 874 | 16 |
| 2008 | 214 649 | 133 377 | 130 519 | 319 179 | 8 273 | 15 |
| 2009 | 198 612 | 123 412 | 111 069 | 309 766 | 9 397 | 14 |
| 2011 | 173 860 | 108 032 | 99 679 | 285 230 | 15 012 | 12 |
| 2012 | 178 495 | 110 912 | 98 921 | 311 953 | 14 496 | 11 |
| 2013 | 164 925 | 102 480 | 93 269 | 301 054 | 13 665 | 10 |
| 2014 | 152 850 | 94 977 | 86 998 | 277 912 | 20 111 | 9 |
| 2015 | 137 817 | 85 636 | 75 802 | 277 939 | 22 499 | 8 |
| 2016 | 117 768 | 73 178 | 63 097 | 254 200 | 23 641 | 7 |
| 2017 | 95 968 | 59 632 | 50 416 | 211 604 | 20 742 | 6 |
| 2018 | 77 861 | 48 381 | 40 555 | 172 240 | 18 333 | 5 |
| 2019 | 63 743 | 39 608 | 30 492 | 147 081 | 22 160 | 4 |
| 2020 | 47 490 | 29 509 | 22 539 | 118 163 | 9 302 | 3 |
Källa: DVSA:s anonymiserade MOT-resultat 2023. Sammanställning skapad: . Det här historiska intervallet är ingen uppskattning för innevarande år. Bilarna har åldrats sedan 2023, och upprepade besiktningar kan räkna samma fordon mer än en gång.
Vad tabellen visar
Tabellen omfattar modellår 2004 till 2020 (modellår med sida: 16, mätarställningar från brittisk MOT totalt: 222 026, från besiktningar 2023). Det äldsta modellåret, 2004, har en median på 230 221 km och det nyaste, 2020, 47 490 km: det äldre årets median är 385 % högre. Intervallet från 10:e till 90:e percentilen är bredast i förhållande till medianen för 2020 (201 % av medianen) och smalast för 2007 (85 %). Mellan direkt på varandra följande modellår (jämförda par: 14) ligger det nyare årets median i genomsnitt 11 300 km lägre.
Det här är iakttagelser från brittiska MOT-besiktningar 2023 av olika bilar i olika åldrar: ett tvärsnitt av fordonsbeståndet, inte historiken för en enskild bil. Skillnader mellan modellår speglar bilar i olika åldrar, inte förändringar i en enskild bils körsträcka.
Litauiskt fordonsbestånd: typisk körsträcka
Data från hemmamarknaden. Fördelning av mätarställningar från litauiska tekniska besiktningar (TRANSEKSTA), med varje bils senaste mätarställning. Kilometer.
Senaste mätarställning per fordon. Observationsdatum anges inte i den här sammanställningen. Det är ett annat urval än de brittiska besiktningsuppgifterna. Sammanställning skapad: . Litauiska och brittiska siffror kommer från separata urval och slås aldrig ihop. Bara modellår med ett litauiskt urval listas (fordon per modellår: minst 1 000).
| Modellår | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | 295 336 | 206 337 | 401 175 | 1 212 |
| 2006 | 296 313 | 197 373 | 405 793 | 1 383 |
| 2007 | 293 120 | 198 399 | 411 833 | 1 554 |
| 2008 | 282 219 | 177 901 | 399 632 | 1 453 |
| 2014 | 242 012 | 145 300 | 343 515 | 1 030 |
| 2015 | 215 341 | 121 169 | 320 584 | 1 004 |
| 2018 | 146 784 | 72 254 | 236 015 | 1 086 |
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA, genom data.gov.lt, CC BY 4.0.
Finskt fordonsbestånd: typisk körsträcka
Data från det finska fordonsregistret (Traficom): den senast registrerade mätarställningen för personbilar i trafik i Finland, per år för första användning. Det finns inget avläsningsdatum, bara bilar som fortfarande används räknas och begagnade importer ingår. Kilometer.
Registeruttag: 30 juni 2026. De senaste åren för första användning är utelämnade eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats. Finska och brittiska siffror kommer från separata urval och slås aldrig ihop. Det finska registret saknar avläsningsdatum och listar bara bilar som fortfarande används. Bara år för första användning med ett finskt urval listas (fordon per år: minst 1 000). De senaste åren utelämnas eftersom de flesta av de bilarna ännu inte har besiktigats.
Datumen skiljer sig åt: det finska värdet är den senaste mätarställningen i ett registeruttag från 2026, medan de brittiska siffrorna är mätarställningar från besiktningar 2023. Bilar med samma år för första användning är därför flera år äldre i den finska siffran, vilket ensamt ger tiotusentals kilometer extra. En högre eller lägre finsk siffra visar inte att bilar i Finland körs mer eller mindre.
- Median
- 10:e till 90:e percentilen
Ett avbrott i linjen betyder att året saknar sida eller har färre än 1 000 finska fordon, så inget värde ritas för det.
| Modellår | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|
| 2004 | 291 924 | 185 978 | 418 723 | 1 022 |
| 2005 | 296 630 | 197 127 | 424 281 | 1 865 |
| 2006 | 301 164 | 192 911 | 424 380 | 2 467 |
| 2007 | 310 612 | 195 070 | 443 706 | 2 224 |
| 2008 | 331 938 | 207 092 | 449 600 | 3 005 |
| 2009 | 261 484 | 159 273 | 389 046 | 2 980 |
| 2011 | 238 005 | 136 527 | 361 511 | 4 777 |
| 2012 | 225 249 | 128 899 | 341 839 | 3 873 |
| 2013 | 217 581 | 130 959 | 325 120 | 4 362 |
| 2014 | 214 588 | 130 902 | 315 752 | 5 502 |
| 2015 | 207 144 | 121 167 | 304 848 | 5 689 |
| 2016 | 185 658 | 105 490 | 281 676 | 5 392 |
| 2017 | 158 459 | 89 908 | 251 762 | 5 846 |
| 2018 | 131 334 | 72 382 | 218 234 | 5 126 |
| 2019 | 116 487 | 65 268 | 194 099 | 5 725 |
| 2020 | 99 562 | 52 619 | 175 116 | 4 327 |
| Modellår | Drivmedel | Median (km) | 10:e percentilen (km) | 90:e percentilen (km) | Fordon |
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | Alla drivmedel | 310 612 | 195 070 | 443 706 | 2 224 |
| 2007 | Bensin | 266 188 | 166 903 | 353 039 | 1 174 |
| 2007 | Diesel | 379 666 | 263 945 | 492 095 | 1 050 |
| 2011 | Alla drivmedel | 238 005 | 136 527 | 361 511 | 4 777 |
| 2011 | Bensin | 208 214 | 123 452 | 292 067 | 3 162 |
| 2011 | Diesel | 312 966 | 217 017 | 414 714 | 1 608 |
| 2012 | Alla drivmedel | 225 249 | 128 899 | 341 839 | 3 873 |
| 2012 | Bensin | 200 361 | 116 408 | 282 616 | 2 643 |
| 2012 | Diesel | 295 687 | 204 717 | 399 285 | 1 227 |
| 2013 | Alla drivmedel | 217 581 | 130 959 | 325 120 | 4 362 |
| 2013 | Bensin | 192 956 | 117 132 | 267 125 | 2 849 |
| 2013 | Diesel | 280 927 | 197 057 | 372 511 | 1 512 |
| 2014 | Alla drivmedel | 214 588 | 130 902 | 315 752 | 5 502 |
| 2014 | Bensin | 188 710 | 114 194 | 263 294 | 3 414 |
| 2014 | Diesel | 268 740 | 189 495 | 357 455 | 2 053 |
| 2015 | Alla drivmedel | 207 144 | 121 167 | 304 848 | 5 689 |
| 2015 | Bensin | 173 634 | 103 919 | 243 953 | 2 905 |
| 2015 | Diesel | 246 229 | 165 006 | 332 895 | 2 681 |
| 2016 | Alla drivmedel | 185 658 | 105 490 | 281 676 | 5 392 |
| 2016 | Bensin | 155 685 | 89 098 | 231 002 | 2 797 |
| 2016 | Diesel | 223 430 | 147 065 | 310 752 | 2 477 |
| 2017 | Alla drivmedel | 158 459 | 89 908 | 251 762 | 5 846 |
| 2017 | Bensin | 134 494 | 77 688 | 202 823 | 3 298 |
| 2017 | Diesel | 199 594 | 128 614 | 287 195 | 2 158 |
| 2018 | Alla drivmedel | 131 334 | 72 382 | 218 234 | 5 126 |
| 2018 | Bensin | 115 236 | 63 866 | 175 647 | 3 190 |
| 2018 | Diesel | 175 488 | 104 697 | 260 629 | 1 324 |
| 2019 | Alla drivmedel | 116 487 | 65 268 | 194 099 | 5 725 |
| 2019 | Bensin | 104 330 | 58 692 | 163 380 | 3 349 |
| 2019 | Diesel | 158 904 | 89 968 | 239 959 | 1 120 |
Bensin- och dieselbilar skiljer sig mycket i typisk körsträcka, så siffrorna för alla drivmedel passar vart och ett av drivmedlen sämre än dess egen rad. Raderna för bensin och diesel räknar bilar som inte är registrerade som hybrider. Raden för alla drivmedel omfattar även hybrid-, el- och gasbilar. Visas bara där varje drivmedel har minst 1 000 fordon.
Percentiler beräknade av OdoTrace från registerposterna. Ingen officiell statistik från Traficom. Källa: Finlands transport- och kommunikationsverk Traficom, öppna fordonsdata, CC BY 4.0.
Signaler om återkallelser i EU: Škoda Octavia
Återkallelser på modellnivå från register på EU-marknaden. Antalen är vägledande och visas per källa, aldrig sammanlagda. De gäller inte specifikt den här bilen.
Uttag av återkallelser skapat: 2026-10-04. Historiskt uttag, inte en aktuell kontroll av återkallelser. Be tillverkaren bekräfta om återkallelsen fortfarande gäller bilen och om den har åtgärdats.
Återkallelser gäller produktionsperioder, inte enbart modellår. Återkallelser och säkerhetssignaler: Škoda Octavia
Vill du kontrollera en specifik bil i stället för modellens genomsnitt? Kontrollera dess VIN