Škoda Octavia: mittarilukema mallivuoden mukaan
Škoda Octavia: kaikki mallivuodet, joille OdoTrace-palvelussa on sivu, yhdessä taulukossa. Tyypillinen (mediaani) matkamittarilukema ja 10.–90. persentiilin vaihteluväli Britannian MOT-testeistä vuonna 2023, sekä kunkin rivin taustalla olevien lukemien määrä.
Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi
Mittarilukema Britanniassa mallivuoden mukaan
Kilometrit · mailit rinnallaBritannian havainnot: 2023
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle mallivuodelle ei ole sivua, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | Mediaani (mi) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Lukemat | Ikä vuonna 2023 (vuotta) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | 230 221 | 143 053 | 134 441 | 337 696 | 3 049 | 19 |
| 2005 | 225 755 | 140 278 | 132 785 | 328 774 | 4 748 | 18 |
| 2006 | 219 720 | 136 528 | 131 982 | 320 099 | 7 724 | 17 |
| 2007 | 222 578 | 138 304 | 134 414 | 322 893 | 8 874 | 16 |
| 2008 | 214 649 | 133 377 | 130 519 | 319 179 | 8 273 | 15 |
| 2009 | 198 612 | 123 412 | 111 069 | 309 766 | 9 397 | 14 |
| 2011 | 173 860 | 108 032 | 99 679 | 285 230 | 15 012 | 12 |
| 2012 | 178 495 | 110 912 | 98 921 | 311 953 | 14 496 | 11 |
| 2013 | 164 925 | 102 480 | 93 269 | 301 054 | 13 665 | 10 |
| 2014 | 152 850 | 94 977 | 86 998 | 277 912 | 20 111 | 9 |
| 2015 | 137 817 | 85 636 | 75 802 | 277 939 | 22 499 | 8 |
| 2016 | 117 768 | 73 178 | 63 097 | 254 200 | 23 641 | 7 |
| 2017 | 95 968 | 59 632 | 50 416 | 211 604 | 20 742 | 6 |
| 2018 | 77 861 | 48 381 | 40 555 | 172 240 | 18 333 | 5 |
| 2019 | 63 743 | 39 608 | 30 492 | 147 081 | 22 160 | 4 |
| 2020 | 47 490 | 29 509 | 22 539 | 118 163 | 9 302 | 3 |
Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: . Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.
Mitä taulukko näyttää
Taulukko kattaa mallivuodet 2004–2020 (mallivuosia, joilla on sivu: 16; Britannian MOT-lukemia yhteensä: 222 026, vuoden 2023 testeistä). Vanhimman mallivuoden 2004 mediaani on 230 221 km ja uusimman, 2020, 47 490 km: vanhemman vuoden mediaani on 385 % korkeampi. 10.–90. persentiilin vaihteluväli on suurin suhteessa mediaaniin vuonna 2020 (201 % mediaanista) ja pienin vuonna 2007 (85 %). Suoraan peräkkäisten mallivuosien välillä (vertailtuja pareja: 14) uudemman vuoden mediaani on keskimäärin 11 300 km pienempi.
Nämä ovat vuoden 2023 Britannian MOT-havaintoja eri autoista eri-ikäisinä: poikkileikkaus ajoneuvokannasta, ei minkään yksittäisen auton historiaa. Mallivuosien väliset erot kuvaavat eri-ikäisiä autoja, eivät yksittäisen auton mittarilukeman muutoksia.
Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.
Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: . Liettuan ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Luettelossa ovat vain mallivuodet, joista on Liettuan otos (ajoneuvoja mallivuotta kohti vähintään 1 000).
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | 295 336 | 206 337 | 401 175 | 1 212 |
| 2006 | 296 313 | 197 373 | 405 793 | 1 383 |
| 2007 | 293 120 | 198 399 | 411 833 | 1 554 |
| 2008 | 282 219 | 177 901 | 399 632 | 1 453 |
| 2014 | 242 012 | 145 300 | 343 515 | 1 030 |
| 2015 | 215 341 | 121 169 | 320 584 | 1 004 |
| 2018 | 146 784 | 72 254 | 236 015 | 1 086 |
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.
Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.
Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu. Suomen ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Suomen rekisterissä ei ole lukemispäivää, ja siinä on vain edelleen käytössä olevat autot. Luettelossa ovat vain ensikäyttövuodet, joista on Suomen otos (ajoneuvoja vuotta kohti vähintään 1 000). Uusimmat vuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.
Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle vuodelle ei ole sivua tai siinä on alle 1 000 Suomen ajoneuvoa, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 2004 | 291 924 | 185 978 | 418 723 | 1 022 |
| 2005 | 296 630 | 197 127 | 424 281 | 1 865 |
| 2006 | 301 164 | 192 911 | 424 380 | 2 467 |
| 2007 | 310 612 | 195 070 | 443 706 | 2 224 |
| 2008 | 331 938 | 207 092 | 449 600 | 3 005 |
| 2009 | 261 484 | 159 273 | 389 046 | 2 980 |
| 2011 | 238 005 | 136 527 | 361 511 | 4 777 |
| 2012 | 225 249 | 128 899 | 341 839 | 3 873 |
| 2013 | 217 581 | 130 959 | 325 120 | 4 362 |
| 2014 | 214 588 | 130 902 | 315 752 | 5 502 |
| 2015 | 207 144 | 121 167 | 304 848 | 5 689 |
| 2016 | 185 658 | 105 490 | 281 676 | 5 392 |
| 2017 | 158 459 | 89 908 | 251 762 | 5 846 |
| 2018 | 131 334 | 72 382 | 218 234 | 5 126 |
| 2019 | 116 487 | 65 268 | 194 099 | 5 725 |
| 2020 | 99 562 | 52 619 | 175 116 | 4 327 |
| Mallivuosi | Polttoaine | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | Kaikki polttoaineet | 310 612 | 195 070 | 443 706 | 2 224 |
| 2007 | Bensiini | 266 188 | 166 903 | 353 039 | 1 174 |
| 2007 | Diesel | 379 666 | 263 945 | 492 095 | 1 050 |
| 2011 | Kaikki polttoaineet | 238 005 | 136 527 | 361 511 | 4 777 |
| 2011 | Bensiini | 208 214 | 123 452 | 292 067 | 3 162 |
| 2011 | Diesel | 312 966 | 217 017 | 414 714 | 1 608 |
| 2012 | Kaikki polttoaineet | 225 249 | 128 899 | 341 839 | 3 873 |
| 2012 | Bensiini | 200 361 | 116 408 | 282 616 | 2 643 |
| 2012 | Diesel | 295 687 | 204 717 | 399 285 | 1 227 |
| 2013 | Kaikki polttoaineet | 217 581 | 130 959 | 325 120 | 4 362 |
| 2013 | Bensiini | 192 956 | 117 132 | 267 125 | 2 849 |
| 2013 | Diesel | 280 927 | 197 057 | 372 511 | 1 512 |
| 2014 | Kaikki polttoaineet | 214 588 | 130 902 | 315 752 | 5 502 |
| 2014 | Bensiini | 188 710 | 114 194 | 263 294 | 3 414 |
| 2014 | Diesel | 268 740 | 189 495 | 357 455 | 2 053 |
| 2015 | Kaikki polttoaineet | 207 144 | 121 167 | 304 848 | 5 689 |
| 2015 | Bensiini | 173 634 | 103 919 | 243 953 | 2 905 |
| 2015 | Diesel | 246 229 | 165 006 | 332 895 | 2 681 |
| 2016 | Kaikki polttoaineet | 185 658 | 105 490 | 281 676 | 5 392 |
| 2016 | Bensiini | 155 685 | 89 098 | 231 002 | 2 797 |
| 2016 | Diesel | 223 430 | 147 065 | 310 752 | 2 477 |
| 2017 | Kaikki polttoaineet | 158 459 | 89 908 | 251 762 | 5 846 |
| 2017 | Bensiini | 134 494 | 77 688 | 202 823 | 3 298 |
| 2017 | Diesel | 199 594 | 128 614 | 287 195 | 2 158 |
| 2018 | Kaikki polttoaineet | 131 334 | 72 382 | 218 234 | 5 126 |
| 2018 | Bensiini | 115 236 | 63 866 | 175 647 | 3 190 |
| 2018 | Diesel | 175 488 | 104 697 | 260 629 | 1 324 |
| 2019 | Kaikki polttoaineet | 116 487 | 65 268 | 194 099 | 5 725 |
| 2019 | Bensiini | 104 330 | 58 692 | 163 380 | 3 349 |
| 2019 | Diesel | 158 904 | 89 968 | 239 959 | 1 120 |
Bensiini- ja dieselautojen tyypillinen mittarilukema eroaa huomattavasti, joten kaikkien polttoaineiden luvut sopivat kumpaankin polttoaineeseen huonommin kuin sen oma rivi. Bensiini- ja dieselrivit laskevat autot, joita ei ole kirjattu hybrideiksi. Kaikkien polttoaineiden rivi sisältää myös hybridit, sähköautot ja kaasuautot. Näytetään vain, kun kullakin polttoaineella on vähintään 1 000 ajoneuvoa.
OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.
EU:n takaisinkutsusignaalit: Škoda Octavia
Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.
Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.
Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia. Takaisinkutsut ja turvallisuussignaalit: Škoda Octavia
Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi
Kaikki merkit ja mallitKaikki mallit: Škodatietojen menetelmät