BMW 3 Series: kilometertal efter modelår
BMW 3 Series: alle modelår med en side på OdoTrace i én tabel. Typisk kilometerstand (median) og intervallet fra 10. til 90. percentil fra britiske MOT-tests i 2023, med antallet af aflæsninger bag hver række.
Køber du denne model? Tjek bilens VIN-nummer
Britisk kilometertal efter modelår
Kilometer · miles ved siden afBritiske observationer: 2023
- Median
- 10. til 90. percentil
Et brud i kurven betyder, at modelåret ikke har nogen side, så der er ikke tegnet nogen værdi for det.
| Modelår | Median (km) | Median (miles) | 10. percentil (km) | 90. percentil (km) | Aflæsninger | Alder i 2023 (år) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 200.089 | 124.330 | 120.205 | 296.083 | 36.440 | 16 |
| 2011 | 184.044 | 114.360 | 105.613 | 271.029 | 36.616 | 12 |
| 2012 | 165.146 | 102.617 | 94.542 | 252.448 | 41.242 | 11 |
| 2013 | 153.776 | 95.552 | 88.488 | 238.330 | 39.962 | 10 |
| 2020 | 44.897 | 27.898 | 23.907 | 80.533 | 3.780 | 3 |
Kilde: DVSAs anonymiserede MOT-testresultater 2023. Samlet opgørelse genereret: . Dette historiske interval er ikke et skøn for det aktuelle år. Bilerne er blevet ældre siden 2023; gentagne tests kan tælle den samme bil mere end én gang.
Hvad tabellen viser
Tabellen dækker modelårene 2007 til 2020 (modelår med en side: 5; britiske MOT-aflæsninger i alt: 158.040, fra tests i 2023). Det ældste modelår, 2007, har en median på 200.089 km og det nyeste, 2020, 44.897 km: det ældre års median er 346 % højere. Intervallet fra 10. til 90. percentil er i forhold til medianen bredest for 2020 (126 % af medianen) og smallest for 2007 (88 %).
Det er britiske MOT-observationer fra 2023 af forskellige biler i forskellig alder: et tværsnit af bilbestanden, ikke historikken for nogen enkelt bil. Forskelle mellem modelår afspejler biler i forskellig alder, ikke ændringer i en enkelt bils kilometertal.
Den finske bilbestand: typisk kilometertal
Data fra det finske køretøjsregister (Traficom): den seneste registrerede kilometerstand på personbiler i trafik i Finland efter første ibrugtagningsår. Der er ingen aflæsningsdato, kun biler, der stadig er i brug, tælles med, og brugtimporterede biler indgår. Kilometer.
Registerudtræk: 30. jun. 2026. De nyeste ibrugtagningsår er udeladt, fordi de fleste af de biler endnu ikke har været til syn. Finske og britiske tal kommer fra separate stikprøver og lægges aldrig sammen. Det finske register har ingen aflæsningsdato og indeholder kun biler, der stadig er i brug. Kun første ibrugtagningsår med en finsk stikprøve er opført (køretøjer pr. år: mindst 1.000). De nyeste ibrugtagningsår er udeladt, fordi de fleste af de biler endnu ikke har været til syn.
Datoerne er forskellige: Den finske værdi er den seneste aflæsning i et registerudtræk fra 2026, mens de britiske tal er aflæsninger fra tests i 2023. Biler fra samme første ibrugtagningsår er derfor flere år ældre i det finske tal, hvilket alene lægger titusindvis af kilometer til. Et højere eller lavere finsk tal viser ikke, at finske biler køres mere eller mindre.
- Median
- 10. til 90. percentil
Et brud i kurven betyder, at det år ikke har nogen side eller har færre end 1.000 finske køretøjer, så der ikke er tegnet nogen værdi.
| Modelår | Median (km) | 10. percentil (km) | 90. percentil (km) | Køretøjer |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 287.277 | 173.947 | 432.027 | 2.417 |
| 2011 | 258.912 | 154.369 | 372.881 | 1.213 |
| 2012 | 251.554 | 154.681 | 353.879 | 1.628 |
| 2013 | 237.063 | 147.544 | 335.724 | 3.167 |
| 2020 | 93.454 | 50.627 | 155.387 | 1.774 |
| Modelår | Brændstof | Median (km) | 10. percentil (km) | 90. percentil (km) | Køretøjer |
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | Alle brændstoffer | 287.277 | 173.947 | 432.027 | 2.417 |
| 2007 | Benzin | 231.684 | 145.959 | 316.088 | 1.234 |
| 2007 | Diesel | 364.123 | 259.435 | 470.803 | 1.183 |
| 2013 | Alle brændstoffer | 237.063 | 147.544 | 335.724 | 3.167 |
| 2013 | Benzin | 191.715 | 121.755 | 263.362 | 1.345 |
| 2013 | Diesel | 274.424 | 195.213 | 358.976 | 1.822 |
Benzin- og dieselbiler har markant forskelligt typisk kilometertal, så de samlede tal passer dårligere til hvert brændstof end brændstoffets egen række. Benzin- og dieselrækkerne tæller biler, der ikke er registreret som hybrider; rækken med alle brændstoffer omfatter også hybrid-, el- og gasbiler. Vises kun, hvor hvert brændstof har mindst 1.000 køretøjer.
Percentiler beregnet af OdoTrace ud fra registerposterne; ikke en officiel statistik fra Traficom. Kilde: Traficom, Finlands transport- og kommunikationsagentur, åbne køretøjsdata, CC BY 4.0.
Signaler om tilbagekaldelser i EU: BMW 3 Series
Tilbagekaldelser på modelniveau fra europæiske markedsregistre. Tallene er vejledende og vises pr. kilde, aldrig lagt sammen. De gælder ikke specifikt denne bil.
Øjebliksbillede af tilbagekaldelser genereret: 2026-10-04. Historisk øjebliksbillede, ikke et live-tjek af tilbagekaldelser. Få aktuel gyldighed og reparationsstatus bekræftet hos producenten.
Tilbagekaldelser gælder produktionsperioder, ikke kun modelår. Tilbagekaldelser og sikkerhedssignaler: BMW 3 Series
Vil du tjekke en bestemt bil i stedet for modelgennemsnittet? Tjek dens VIN-nummer