BMW 3 Series: mittarilukema mallivuoden mukaan
BMW 3 Series: kaikki mallivuodet, joille OdoTrace-palvelussa on sivu, yhdessä taulukossa. Tyypillinen (mediaani) matkamittarilukema ja 10.–90. persentiilin vaihteluväli Britannian MOT-testeistä vuonna 2023, sekä kunkin rivin taustalla olevien lukemien määrä.
Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi
Mittarilukema Britanniassa mallivuoden mukaan
Kilometrit · mailit rinnallaBritannian havainnot: 2023
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle mallivuodelle ei ole sivua, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | Mediaani (mi) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Lukemat | Ikä vuonna 2023 (vuotta) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 200 089 | 124 330 | 120 205 | 296 083 | 36 440 | 16 |
| 2011 | 184 044 | 114 360 | 105 613 | 271 029 | 36 616 | 12 |
| 2012 | 165 146 | 102 617 | 94 542 | 252 448 | 41 242 | 11 |
| 2013 | 153 776 | 95 552 | 88 488 | 238 330 | 39 962 | 10 |
| 2020 | 44 897 | 27 898 | 23 907 | 80 533 | 3 780 | 3 |
Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: . Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.
Mitä taulukko näyttää
Taulukko kattaa mallivuodet 2007–2020 (mallivuosia, joilla on sivu: 5; Britannian MOT-lukemia yhteensä: 158 040, vuoden 2023 testeistä). Vanhimman mallivuoden 2007 mediaani on 200 089 km ja uusimman, 2020, 44 897 km: vanhemman vuoden mediaani on 346 % korkeampi. 10.–90. persentiilin vaihteluväli on suurin suhteessa mediaaniin vuonna 2020 (126 % mediaanista) ja pienin vuonna 2007 (88 %).
Nämä ovat vuoden 2023 Britannian MOT-havaintoja eri autoista eri-ikäisinä: poikkileikkaus ajoneuvokannasta, ei minkään yksittäisen auton historiaa. Mallivuosien väliset erot kuvaavat eri-ikäisiä autoja, eivät yksittäisen auton mittarilukeman muutoksia.
Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.
Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu. Suomen ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Suomen rekisterissä ei ole lukemispäivää, ja siinä on vain edelleen käytössä olevat autot. Luettelossa ovat vain ensikäyttövuodet, joista on Suomen otos (ajoneuvoja vuotta kohti vähintään 1 000). Uusimmat vuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.
Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle vuodelle ei ole sivua tai siinä on alle 1 000 Suomen ajoneuvoa, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 287 277 | 173 947 | 432 027 | 2 417 |
| 2011 | 258 912 | 154 369 | 372 881 | 1 213 |
| 2012 | 251 554 | 154 681 | 353 879 | 1 628 |
| 2013 | 237 063 | 147 544 | 335 724 | 3 167 |
| 2020 | 93 454 | 50 627 | 155 387 | 1 774 |
| Mallivuosi | Polttoaine | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | Kaikki polttoaineet | 287 277 | 173 947 | 432 027 | 2 417 |
| 2007 | Bensiini | 231 684 | 145 959 | 316 088 | 1 234 |
| 2007 | Diesel | 364 123 | 259 435 | 470 803 | 1 183 |
| 2013 | Kaikki polttoaineet | 237 063 | 147 544 | 335 724 | 3 167 |
| 2013 | Bensiini | 191 715 | 121 755 | 263 362 | 1 345 |
| 2013 | Diesel | 274 424 | 195 213 | 358 976 | 1 822 |
Bensiini- ja dieselautojen tyypillinen mittarilukema eroaa huomattavasti, joten kaikkien polttoaineiden luvut sopivat kumpaankin polttoaineeseen huonommin kuin sen oma rivi. Bensiini- ja dieselrivit laskevat autot, joita ei ole kirjattu hybrideiksi. Kaikkien polttoaineiden rivi sisältää myös hybridit, sähköautot ja kaasuautot. Näytetään vain, kun kullakin polttoaineella on vähintään 1 000 ajoneuvoa.
OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.
EU:n takaisinkutsusignaalit: BMW 3 Series
Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.
Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.
Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia. Takaisinkutsut ja turvallisuussignaalit: BMW 3 Series
Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi
Kaikki merkit ja mallitKaikki mallit: BMWtietojen menetelmät