Toyota Avensis: mittarilukema mallivuoden mukaan
Toyota Avensis: kaikki mallivuodet, joille OdoTrace-palvelussa on sivu, yhdessä taulukossa. Tyypillinen (mediaani) matkamittarilukema ja 10.–90. persentiilin vaihteluväli Britannian MOT-testeistä vuonna 2023, sekä kunkin rivin taustalla olevien lukemien määrä.
Ostamassa tätä mallia? Tarkista auton VIN-koodi
Mittarilukema Britanniassa mallivuoden mukaan
Kilometrit · mailit rinnallaBritannian havainnot: 2023
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle mallivuodelle ei ole sivua, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | Mediaani (mi) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Lukemat | Ikä vuonna 2023 (vuotta) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001 | 168 656 | 104 798 | 95 931 | 259 662 | 1 049 | 22 |
| 2002 | 173 876 | 108 042 | 99 386 | 267 651 | 1 480 | 21 |
| 2003 | 178 479 | 110 902 | 105 174 | 275 038 | 3 144 | 20 |
| 2004 | 185 877 | 115 499 | 111 514 | 275 405 | 4 282 | 19 |
| 2005 | 193 404 | 120 176 | 115 171 | 291 406 | 5 716 | 18 |
| 2006 | 197 735 | 122 867 | 116 573 | 301 354 | 7 271 | 17 |
| 2007 | 205 849 | 127 909 | 120 815 | 312 178 | 7 967 | 16 |
| 2008 | 191 285 | 118 859 | 109 928 | 302 504 | 7 823 | 15 |
| 2009 | 191 804 | 119 182 | 105 172 | 308 720 | 7 205 | 14 |
| 2010 | 185 612 | 115 334 | 106 136 | 312 397 | 7 615 | 13 |
| 2011 | 176 939 | 109 945 | 98 023 | 323 378 | 5 865 | 12 |
| 2012 | 177 248 | 110 137 | 97 359 | 344 032 | 6 319 | 11 |
| 2018 | 109 178 | 67 840 | 49 146 | 246 913 | 1 333 | 5 |
Lähde: DVSA-viraston anonymisoidut MOT-testitulokset 2023. Yhteenveto luotu: . Tämä historiallinen vaihteluväli ei ole arvio kuluvalle vuodelle. Autot ovat vanhentuneet vuoden 2023 jälkeen; toistuvat testit voivat laskea saman ajoneuvon useammin kuin kerran.
Mitä taulukko näyttää
Taulukko kattaa mallivuodet 2001–2018 (mallivuosia, joilla on sivu: 13; Britannian MOT-lukemia yhteensä: 67 069, vuoden 2023 testeistä). Vanhimman mallivuoden 2001 mediaani on 168 656 km ja uusimman, 2018, 109 178 km: vanhemman vuoden mediaani on 54 % korkeampi. 10.–90. persentiilin vaihteluväli on suurin suhteessa mediaaniin vuonna 2018 (181 % mediaanista) ja pienin vuonna 2004 (88 %). Suoraan peräkkäisten mallivuosien välillä (vertailtuja pareja: 11) uudemman vuoden mediaani poikkeaa keskimäärin alle 3 %.
Nämä ovat vuoden 2023 Britannian MOT-havaintoja eri autoista eri-ikäisinä: poikkileikkaus ajoneuvokannasta, ei minkään yksittäisen auton historiaa. Mallivuosien väliset erot kuvaavat eri-ikäisiä autoja, eivät yksittäisen auton mittarilukeman muutoksia.
Liettuan ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Kotimarkkinan tietoja. Matkamittarilukemien jakauma Liettuan katsastuksista (TRANSEKSTA), kustakin autosta viimeisin lukema. Kilometreinä.
Viimeisin lukema ajoneuvoa kohti; havaintopäiviä ei ilmoiteta tässä yhteenvedossa. Tämä on eri otos kuin Britannian katsastuslukemat. Yhteenveto luotu: . Liettuan ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Luettelossa ovat vain mallivuodet, joista on Liettuan otos (ajoneuvoja mallivuotta kohti vähintään 1 000).
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 2001 | 284 768 | 200 840 | 371 785 | 1 153 |
| 2003 | 307 425 | 216 469 | 397 322 | 1 872 |
| 2004 | 299 554 | 212 714 | 394 917 | 2 490 |
| 2005 | 301 602 | 211 763 | 392 079 | 2 563 |
| 2006 | 293 080 | 206 039 | 392 023 | 2 745 |
| 2007 | 289 824 | 204 105 | 385 224 | 2 606 |
| 2008 | 274 599 | 171 860 | 376 830 | 1 719 |
| 2009 | 271 193 | 178 715 | 358 127 | 1 503 |
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacija TRANSEKSTA data.gov.lt-palvelun kautta, CC BY 4.0.
Suomen ajoneuvokanta: tyypillinen mittarilukema
Suomen ajoneuvorekisterin tiedot (Traficom): Suomessa liikennekäytössä olevien henkilöautojen viimeisin kirjattu matkamittarilukema ensikäyttövuoden mukaan. Lukemispäivää ei ole, mukana ovat vain edelleen käytössä olevat autot, ja maahantuodut käytetyt autot sisältyvät lukuihin. Kilometreinä.
Rekisteriaineisto: 30.6.2026. Uusimmat ensikäyttövuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu. Suomen ja Britannian luvut ovat erillisistä otoksista, eikä niitä koskaan yhdistetä. Suomen rekisterissä ei ole lukemispäivää, ja siinä on vain edelleen käytössä olevat autot. Luettelossa ovat vain ensikäyttövuodet, joista on Suomen otos (ajoneuvoja vuotta kohti vähintään 1 000). Uusimmat vuodet on jätetty pois, koska useimpia näistä autoista ei ole vielä katsastettu.
Päivämäärät eroavat: Suomen arvo on viimeisin lukema vuoden 2026 rekisteriaineistosta, kun taas Britannian luvut ovat vuoden 2023 testien lukemia. Saman ensikäyttövuoden autot ovat siksi Suomen luvuissa useita vuosia vanhempia, mikä yksin lisää kymmeniä tuhansia kilometrejä. Suomen luku, joka on korkeampi tai matalampi, ei osoita, että suomalaisilla autoilla ajettaisiin enemmän tai vähemmän.
- Mediaani
- 10.–90. persentiili
Katko viivassa tarkoittaa, että kyseiselle vuodelle ei ole sivua tai siinä on alle 1 000 Suomen ajoneuvoa, joten arvoa ei piirretä.
| Mallivuosi | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|
| 2001 | 309 305 | 192 052 | 418 531 | 2 188 |
| 2002 | 301 355 | 176 485 | 413 972 | 2 258 |
| 2003 | 309 472 | 195 172 | 413 691 | 3 722 |
| 2004 | 309 667 | 201 568 | 414 755 | 3 786 |
| 2005 | 301 839 | 193 586 | 419 954 | 3 856 |
| 2006 | 295 804 | 185 529 | 421 266 | 3 998 |
| 2007 | 285 213 | 179 744 | 417 246 | 2 792 |
| 2008 | 284 956 | 167 258 | 425 634 | 2 909 |
| 2009 | 264 143 | 162 982 | 386 661 | 4 532 |
| 2010 | 253 494 | 154 194 | 381 573 | 4 439 |
| 2011 | 241 840 | 142 256 | 366 721 | 4 341 |
| 2012 | 227 874 | 135 940 | 350 429 | 4 052 |
| 2018 | 106 511 | 59 943 | 174 664 | 2 448 |
| Mallivuosi | Polttoaine | Mediaani (km) | 10. persentiili (km) | 90. persentiili (km) | Ajoneuvot |
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | Kaikki polttoaineet | 253 494 | 154 194 | 381 573 | 4 439 |
| 2010 | Bensiini | 234 183 | 145 760 | 323 534 | 3 416 |
| 2010 | Diesel | 344 135 | 244 274 | 456 720 | 1 019 |
| 2011 | Kaikki polttoaineet | 241 840 | 142 256 | 366 721 | 4 341 |
| 2011 | Bensiini | 221 071 | 132 407 | 311 793 | 3 309 |
| 2011 | Diesel | 334 957 | 226 853 | 439 799 | 1 032 |
Bensiini- ja dieselautojen tyypillinen mittarilukema eroaa huomattavasti, joten kaikkien polttoaineiden luvut sopivat kumpaankin polttoaineeseen huonommin kuin sen oma rivi. Bensiini- ja dieselrivit laskevat autot, joita ei ole kirjattu hybrideiksi. Kaikkien polttoaineiden rivi sisältää myös hybridit, sähköautot ja kaasuautot. Näytetään vain, kun kullakin polttoaineella on vähintään 1 000 ajoneuvoa.
OdoTrace-palvelun rekisteritietueista laskemat persentiilit; ei Traficomin virallinen tilasto. Lähde: Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, ajoneuvojen avoin data, CC BY 4.0.
EU:n takaisinkutsusignaalit: Toyota Avensis
Mallitason takaisinkutsutoiminta EU-markkinoiden rekistereistä. Luvut ovat suuntaa antavia ja ne näytetään lähteittäin, niitä ei koskaan lasketa yhteen. Eivät koske välttämättä tätä autoa.
Takaisinkutsujen tilannekuva luotu: 2026-10-04. Historiallinen tilannekuva, ei reaaliaikainen takaisinkutsutarkistus. Varmista nykyinen soveltuvuus ja korjauksen tila valmistajalta.
Takaisinkutsut koskevat tuotantojaksoja, eivät pelkkiä mallivuosia. Takaisinkutsut ja turvallisuussignaalit: Toyota Avensis
Haluatko tarkistaa tietyn auton mallin keskiarvon sijaan? Tarkista sen VIN-koodi
Kaikki merkit ja mallitKaikki mallit: Toyotatietojen menetelmät